22 października 2019
Ogłoszenie wyników
Wyróżnienie w kategorii OBIEKT przyznano budynkom apartamentowym przy ul. Złotej w Katowicach autorstwa Krzysztofa Zalewskiego, Adama Gila i Pawła Zalewskiego, które nawiązują swą formą i sposobem kształtowania elewacji do pobliskiego modernistycznego Osiedla Tysiąclecia. Jest to elegancka architektura z elewacjami w kolorze białym, z charakterystycznym i intrygującym zastosowaniem kształtek szklanych w niektórych otworach okiennych. Architekci w sposób nieszablonowy myśleli o świetle w budynku, co pokazuje np. sposób doświetlenia kuchni w apartamencie pokazowym.
Nagrodę w kategorii OBIEKT przyznano budynkowi Unikato zaprojektowanego przez KWK Promes, jako że dobrze się wpisuje w tkankę miejską Katowic i stanowi ciekawe, narożne zakończenie kwartału zabudowy śródmiejskiej. Za pomocą prostych elementów- charakterystycznych balkonów oraz jednolitej kolorystyki elewacji (kolor czarny), z zaakcentowaniem cokołu budynku za pomocą srebrnych płyt stalowych, uzyskano atrakcyjny obiekt. Bardzo dobrze zaprojektowano strefę wejścia do budynku z wydzieleniem mini podwórka.
Nagrodę w kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE ŚLĄSKICH ARCHITEKTÓW przyznano Szpitalowi psychiatrycznemu w St. Urban autorstwa Ewy Janik i Błażeja Janika M.O.C. Architekci za czytelną i powściągliwą formę szanująca i uzupełniająca kontekst urbanistyczny, klarowny układ struktury budynku oparty na dwóch kwadratach nawiązujący w ten sposób do sąsiedniej zabudowy, właściwe rozwiązania materiałowe oraz elegancko rozwiązany detal.
Wyróżnienie w kategorii DOM JEDNORODZINNY przyznano „Leśnemu domowi” autorstwa Jakuba Cieślika, Kamila Cierpioła, Piotra Drewniaka i Marka Laskowskiego za ciekawe ukształtowanie formy zewnętrznej i narastanie energi wewnętrznej zwiedzającego prowadzace poprzez korytarz z naprowadzeniem na widok zewnętrzny aż do salonu o skośnie wzrastającej podwójnej wysokości z wspaniałym dwukondygnacyjnym oknem na ogród. Obłożenie budynku deską modrzewiową w trzech rodzajach szerokości tworzy dodatkowy artystyczny układ.
Nagrodę w kategorii DOM JEDNORODZINNY przyznano Domowi na łące autorstwa Kamila Cierpioła za lapidarną czarną bryłę ciętą ręką mistrza. Prostotę i funkcjonalność wnętrz. Sugestywne wrażenie optymalnych rozwiązań.
Wyróżnienie w kategorii WNĘTRZE przyznano projektowi biura w Sosnowcu autorstwa Mateusza Górnika i Magdaleny Górnik za konsekwentne użycie i zestawienie materiałów – lakierowanej płyty OSB oraz czerni. Uwagę zwróciło dobre pozyscjonowanie poznania miejsca z możliwością wglądu poprzez przegrody. Realizując awangardowe wnętrze w zwykłym biurowcu autorzy uzyskali efekt zaskoczenia i udowodnili, że nawet w tzw “zwykłych” miejscach mozna realizować własną koncepcje dobrego dizajnu.
Nagrodę w kategorii WNĘTRZE przyznano projektowi wnętrza obiektu sportowego w Zabrzu „reShape – centrum sportu i rekreacji” autorstwa Adama Radzimskiego za funkcjonalną, przemyślaną i konsekwentnie zrealizowaną przestrzeń. Intrygujący estetycznie zespół saun w kontraście do całości. Wzornictwo i detal na najwyższym poziomie.
Nagrodę w kategorii MŁODY TWÓRCA dla M.O.C. Architekci przyznano za wysoki poziom prezentowanych projektów i pierwszych realizacji, świadczący o dużej dojrzałości twórczej autorów. Ważne podkreślenia są również liczne sukcesy w konkursach architektonicznych, w których w nieskrępowany sposób prezentują swoje podejście do zastanego problemu.
10 października 2019
Ogłoszenie nominacji
W kategorii OBIEKT:

Unikato - budynek mieszkalny wielorodzinny
arch. Robert Konieczny
arch. Michał Lisiński
arch. Marcin Harnasz
arch. Marcin Króliczek
arch. Aneta Świeżak

Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym w Katowicach
arch. Krzysztof Zalewski
arch. Adam Gil
arch. Paweł Zalewski
W kategorii DOM JEDNORODZINNY:
Dom na Łące
arch. Kamil Cierpioł

Leśny dom
arch. Jakub Cieślik
arch. Kamil Cierpioł
W kategorii WNĘTRZE:

Moje biuro w Sosnowcu
arch. Mateusz Górnik
arch. Magdalena Górnik

RESHAPE - Centrum Sportu i Rekreacji
Projekt wnętrza obiektu sportowego w Zabrzu
arch. Adam Radzimski

A MESA
arch. Ewa Kuźniak-Czajkowska
arch. Dominik Czajkowski
W kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE ŚLĄSKICH ARCHITEKTÓW:

Szpital psychiatryczny w Szwajcarii
arch. Ewa Janik
arch. Błażej Janik

Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym
Autorzy projektu: arch. Małgorzata Pilinkiewicz
arch. Tomasz Studniarek
Współpraca:
arch. Magdalena Sikora
arch. Aleksandra Stolecka
arch. Barbara Ziemba
arch. Łukasz Piecha
arch. Magdalena Mas

Dom Kwadrantowy - budynek mieszkalny jednorodzinny
arch. Robert Konieczny
arch. Marcin Harnasz
arch. Marcin Pawlus
arch. Marcin Króliczek
arch. Justyna Górnicka
arch. Grzegorz Ostrowski
Wkategorii MŁODY TWÓRCA:

M.O.C. ARCHITEKCI
arch. Ewa Janik
arch. Błażej Janik
27 sierpnia 2019
Termin nadsyłania zgłoszeń został przesunięty na 8 września.
http://formularze.sarp.katowice.pl/ar/
6 sierpnia 2019
Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Oddział w Katowicach oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP ma zaszczyt i przyjemność ogłosić 25. edycję konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego – rok 2019”.
Celem konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego” jest:
- wybór najlepszego dzieła architektonicznego w kategoriach: OBIEKT, DOM JEDNORODZINNY, WNĘTRZE, MAŁA FORMA - zrealizowanego na terenie Województwa Śląskiego oraz w kategorii - DZIEŁO EKSPORTOWE ŚLASKICH ARCHITEKTÓW - dla dzieła zrealizowanego poza granicami administracyjnymi Województwa Śląskiego;
- wybór spośród kategorii najlepszej realizacji oraz nagrodzenie projektantów danego dzieła kategorii nagrodą GRAND PRIX (nagroda GRAND PRIX może być przyznana najlepszemu obiektowi z kategorii OBIEKT, WNĘTRZE i DOM JEDNORODZINNY);
- wskazanie wyróżniających się młodych architektów oraz uhonorowanie ich nagrodą MŁODEGO TWÓRCY ŚLĄSKIEJ ARCHITEKTURY;
- promocja województwa poprzez architekturę;
- kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury;
- rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego.
Warunki uczestnictwa:
Do konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego – rok 2019” można zgłaszać prace (obiekty kubaturowe i wnętrza) zlokalizowane na terenie Województwa Śląskiego a także poza Województwem, ale zrealizowane przez architektów z Województwa Śląskiego. Obiekty muszą być zrealizowane do końca roku 2018.
Autor projektu projektu musi posiadać uprawnienia budowlane i należeć do jednej z Okręgowych Izb Architektów (nie dotyczy autorów projektów wnętrz i małych form).