SARP Katowice
 

Data: 18 czerwca, godz. 18:00
Forma: YouTube - Masters of Architecture

https://www.youtube.com/channel/UCJRzFO9OIBtgn8amtAHLzQQ
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/571705823362080/
 
Podczas ostatniego przed wakacjami wykładu z cyklu MA spotkamy się z Wolfem D. Prix’em - założycielem pracowni Coop Himmelb(l)au. Tym razem, transmisja na żywo odbędzie się na YouTube, na kanale Masters of Architecture.
Wolf D. Prix jest architektem, który mocno przyczynili się do rozwoju dekonstruktywizmu. Główną ideą tego kierunku była chęć oderwania architektury od ograniczających swobodę twórczą zasad modernizmu, takich jak: „forma wynika z funkcji”, „czystość formy”, oraz „wierność materiałom”. Dekonstruktywiści eksperymentowali z krzywiznami i rozmaitymi pokryciami konstrukcji, dążąc do „kontrolowanego chaosu”, zaburzenia tradycyjnej bryły i konstrukcji szkieletowej.

W 1968 roku, Wolf D. Prix założył we Wiedniu pracownię Coop Himmelblau, co tłumaczy się jako „Kooperatywa Niebieskie Niebo”. W latach 80. litera „l” w została wzięta w nawias, tworząc grę słów Coop Himmelb(l)au I zmieniając znaczenie nazwy pracowni na „Podniebny Budynek”. Od 40 lat pracownia Coop Himmelb(l)au projektuje obiekty, które wzbudzają skrajne emocje i zdobywają prestiżowe nagrody. Do najbardziej znanych realizacji należą: Musée des Confluences w Lyonie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Shenzen, czy PANEUM w Asten, w Górnej Austrii.

O swojej twórczości, Wolf D. Prix opowie 18 czerwca podczas wykładu on-line zatytułowanego:
The Himmelb(l)au Experiment #2
From DECON to AI

Część spotkania przyjmie formę Q&A, więc będzie okazja do zadawania pytań na żywo.