SARP Katowice
 
Data: 24 września, godz. 12:00
Forma: YouTube - Masters of Architecture

https://www.youtube.com/channel/UCJRzFO9OIBtgn8amtAHLzQQ
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/235971614437444/

Z uwagi na trwającą sytuację pandemiczną, cykl Mistrzowie Architektury pozostaje w formule on-line. Podczas pierwszego jesiennego wykładu połączymy się z Japonią, a naszymi prelegentami będą Takaharu i Yui Tezuka - założyciele Tezuka Architects. Ten działający w Tokio duet architektów nie podąża w swoich projektach za nowoczesnymi technologiami, skupiając się na prawdziwym znaczeniu jakie niesie za sobą bycie człowiekiem.

Najbardziej znaną realizacją Tezuka Architects jest Fuji Kindergarten, uznane za najlepsze przedszkole świata po zdobyciu nagrody Best of All przyznanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ramach 4-go Kompendium Wzorcowych Placówek Edukacyjnych w 2011 roku. Charakterystycznym elementem projektu jest owalny taras na dachu. Pełni rolę niekończącego się placu zabaw, pozwalając dzieciom biegać i bawić się na świeżym powietrzu.

W projekcie podkreślona jest również charakterystyczna dla projektantów z Japonii harmonia ludzi z naturą. Takaharu i Yui Tezuka pozostawili na działce istniejące drzewa, dlatego budynek ma powycinane otwory, co powoduje, że drzewa rosną dosłownie wewnątrz klas. Ich wystające ponad taras na dachu pnie, stanowią dodatkową atrakcję dla dzieci, które mogą się po nich wspinać. 

Takaharu i Yui Tezuka inspirują się w swojej twórczości codziennym życiem ludzi. Podczas wykładu 24 września opowiedzą o architekturze, która kształtuje nie tylko zachowania użytkowników, ale również ich emocje. Część spotkania przyjmie formę Q&A, więc będzie okazja do zadawania pytań na żywo. Serdecznie zapraszamy!

Wykład japońskiego zespołu stanowi część międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji „Senses in Architecture, Urban Landscaping and Design” - SAUL 2020. Aby wziąć w nim udział, należy dokonać rejestracji na całe wydarzenie. Rejestracja dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://saul-katowice.pl/conference/registration/