SARP Katowice


19.10.2010 wtorek, godz. 13.00-20.00
Brutal z Katowic, czyli wszystko o Dworcu w Katowicach


część I
WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY I DZIECI
Mała Akademia Architektury 
start: godz. 13.00 
miejsce: sala konferencyjna SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9 (I piętro, nad Galerią Architektury SARP)
prowadzenie: Aleksander Krajewski, architekt, twórca inicjatywy Napraw Sobie Miasto
 
1. KIM JEST BRUTAL Z KATOWIC? – czy architektura może być brutalna? Na te i inne pytanie odpowie Tomasz Malkowski, dziennikarz i architekt (15 min.)
2. WYCIECZKA PO DWORCU dla młodych odbiorców architektury, czyli szukamy kielichów - oprowadza Tomasz Malkowski (45 min.)
3. CO TO JEST ARCHITEKTURA? - wykład krakowskiej pracowni MADO, która specjalnie dla młodzieży i dzieci przygotowała prezentację (45 min.)
4. KONKURS RYSUNKOWY – kto narysuje najpiękniejszego Brutala z Katowic lub inny nowoczesny katowicki budynek. Prowadzenie Aleksander Krajewski ze Inicjatywy Napraw Sobie Miasto. Najlepsze prace nagrodzone zostaną książkami D.O.M.E.K. i D.E.S.I.G.N. 
(60 min.)
D.O.M.E.K. to pomysłowa i zabawna książeczka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura. Dowcipne, soczyście kolorowe rysunki i zwięzłe, przystępne opisy prezentują 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata. 
D.E.S.I.G.N. to kontynuacja przebojowego D.O.M.K.U. To nowatorska książka dla dzieci o najbardziej wszechobecnej i najbardziej niedocenianej ze sztuk - designie. Przedstawia historię wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat.
Autorzy obu pozycji: Aleksandra Machowiak i Daniel Mizieliński, czyli HIPOPOTAM STUDIO - art dyrektorzy progresywnego i ultradźwiękowego studia dizajnerskiego.
5. WARSZTATY PLASTYCZNO-ARCHITEKTONICZNE - prowadzenie dr Małgorzata Kądziela z Zakładu Estetyki Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego (60 min.)
 
Sponsorem nagród w konkursie jest wydawca książek D.O.M.E.K i D.E.S.I.G.N. – Wydawnictwo Dwie Siostry http://wydawnictwodwiesiostry.pl/
zgłoszenia na warsztaty prosimy przesłać mejlem na adres: galeria@sarp.katowice.pl
 
cześć ogólna
start: godz. 18.00
miejsce: Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9
Prowadzenie: Marek Wiktorczyk, architekt oraz Tomasz Malkowski, dziennikarz i architekt, autor facebookowego profilu o dworcu www.facebook.com/BrutalzKatowic
 
1. Wprowadzenie: Marek Wiktorczyk, Tomasz Malkowski 
2. WSZYSTKO O BRUTALU – historia powstania dworca, konkurs architektoniczny na dworzec z 1959 roku, sylwetki warszawskich tygrysów, budowa kielichów. Wykład poprowadzi Alicja Gzowska, doktoranta Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka pierwszej monografii o dworcu. (30 min.)
3. BRUTAL FILMOWY – materiały ze swojego najnowszego filmu „Światła Saturna” pokaże Jadwiga Kocur, reżyserka i autorka filmów o architekturze, w tym uznanego dokumentu o górnośląskim modernizmie „Dwugłowy smok”. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia i fragmenty z filmu poświęconemu dworcowi w Katowicach i innym wybitnym powojennym obiektom z tego miasta. (15 min.)
4. BRUTAL INSPIRUJE! – czyli dworzec w dziełach artystycznych. (30 min.):
_Brutal na płótnie – pokaz obrazów Agnieszki Łapki. Cykl obrazów o dworcu to praca dyplomowa Agnieszki Łapki obroniona w 2008 roku na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza. Tyszanka oprócz malarstwa jest uznaną wokalistką bluesową, właśnie szykuje się do wydania pierwszej płyty w trio: Łapka Rzepa Głuch pt. JANUARIES.
_Brutal animowany – pokaz filmu „Opuszczony” w reżyserii Michała Rodzińskiego i Ernesta Wilczyńskiego z trójwymiarowym modelem dworca autorstwa Maćka Kwaśniewskiego, film stanowi pracę dyplomową Rodzińskiego, jaką wykonał na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach we współpracy z łódzką filmówką.
_Brutal modny – pokaz projektów grafik i nadruków na koszulki wykonanych na konkurs „T-shrit dla Brutala”, wszystkie łączy zaangażowanie w obronę dworca przed wyburzeniem, propozycje nadsyłali graficy i internauci na facebookowy profil dworca
_Brutal wyrenderowany – pokaz renderów, czyli trójwymiarowego modelu konstrukcji kielichowej jaką wykonał Konrad Basan, student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej 
_Brutal w sztuce Andrzeja Tobisa – pokaz slajdów sztuki tego uznanego artysty z Katowic, w której przestrzeń dworca stanowi znaczącą inspirację, w tym obrazu z dworcem w roli głównej oraz kilku gablot edukacyjnych z jego cyklu „A-Z”.
_Brutal w obiektywie – pokaz zdjęć różnych fotografów, który będzie prezentowany już do końca dnia, jako tło dla kolejnych dyskusji i wydarzeń. Zostaną pokazane prace m.in. Tomasza Kiełkowskiego, Joanny Nowickiej oraz projekty studentów architektury z warsztatów dot. modernizacji dworca w Katowicach.
5. CAŁA PRAWDA O STANIE TECHNICZNYM BRUTALA – rozmowa z autorami ekspertyzy technicznej konstrukcji dworca w Katowicach profesorami Adamem Zyburą i Włodzimierzem Starosolskim z Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. (20 min.)
6. CO DALEJ Z BRUTALEM? – kilka słów o akcjach związanych z obroną dworca, symboliczną sprzedażą kielichów. Dyskusja na temat ochrony dworca oraz dziedzictwa późnego modernizmu. 
 
W otwartej debacie porozmawiamy także na tematy: kampania "Katowice kandydat na Europejską Stolicę Kultury 2016" a dziedzictwo kulturowe miasta; Nowe centrum handlowe w kontekście śródmieścia Katowic i ikony dworca. Do debaty zaproszeni będą przedstawicieli środowisk architektonicznych, urbanistów, przedstawicieli inwestora firmy Neinver, PKP jak i UM Katowice.

organizatorzy: Mała Akademia Architektury, Stowarzyszenie Edukacja dla Przyszłości, SARP Katowice, Galeria Architektury SARP, Reflektor, Mado Architekci
sponsorzy: KOŁO, Wydawnictwo Dwie Siostry