SARP Katowice

29-30 stycznia 2011, sobota–niedziela od godz. 10.00
Miasto Przemian | warsztaty z Pete Kercherem
miejsce: sala konferencyjna w siedzibie SARP Katowice | I piętro, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9

Andreas Billert stwierdził, że rewitalizacja to kompleksowy proces odnowy obszaru zurbanizowanego, którego przestrzeń, funkcje i substancja uległy procesowi strukturalnej degradacji, wywołującej stan kryzysowy, uniemożliwiający lub znacznie utrudniający prawidłowy rozwój ekonomiczny i społeczny tego obszaru, jak i zrównoważony rozwój całego miasta. Dyskusji na temat odnowy miasta w warstwie przestrzennej musi jednak towarzyszyć refleksja nad rewitalizacją społeczną, procesami aktywizacji grup społecznych, które do tej pory nie mogły lub nie chciały uczestniczyć w kulturze i życiu miasta w wystarczającym wymiarze.

Co decyduje, że przestrzeń jest przyjazna? Jak ją zmienić, gdy nie jest? Na to pytanie spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy warsztatów z Pete Kercherem, które organizuje Biuro ESK 2016 Katowice.

Uczestnicy warsztatów, na które już zgłaszaja się studenci różnych kierunków – architektury i architektury krajobrazu, komunikacji wizualnej, projektowania graficznego, administracji publicznej, designu – spróbują zrewitalizować jedno z podwórek przy ulicy Mariackiej Tylnej. Dwudniowe zajęcia poprowadzi Pete Kercher – jeden z założycieli oraz ambasador Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności Desing for All Europe, organizacji, która zajmuje się podnoszeniem jakości życia poprzez design, w latach 1988 – 1994 pełnił funkcję dyrektora BEDA (Prezydium Europejskiego Stowarzyszenia Projektantów); jest konsultantem i uczestnikiem wielu międzynarodowych projektów.

Efektem spotkania będzie kompleksowy plan rewitalizacji podwórka, który zostanie złożony jako propozycja do Urzędu Miasta Katowice.

Warsztaty odbędą się w siedzibie SARP Katowice (I piętro, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9) w dniach 29-30 stycznia od godz. 10.00.

Dodatkowe informacje oraz zapisy:
Michał Kubieniec
michal.kubieniec@2016katowice.eu
tel. 32 / 609 03 11
tel. 32 / 785 70 26
tel. 698 820 413

więcej info na www

organizator


współorganizatorfotorelacja

Warsztaty rewitalizacyjne
prowadzenie: Pete Kercher
Organizator: Biuro ESK 2016 Katowice
SARP Katowice oraz ul. Mariacka Tylna

fot. Iza Lechowicz