SARP Katowice
 
"Portret mówiony" Aleksandra L. Franty.
23.01.2016, sobota godz. 9:00
Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9

Zarząd Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział w Katowicach serdecznie zaprasza na projekcję filmu biograficznego Aleksandra L. Franty "Portret mówiony" w ramach trwającej wystawy "Człowiek i przestrzeń są 4-ro-wymiarowcami" prezentowanej w Galerii Architektury.

09:00 - rozpoczęcie projekcji filmu - 1. część filmu
10:30 - krótka przerwa*
10:40 - 2. część filmu
12:10 - przerwa* 
12:40 - 3. część filmu
14:10 - przerwa*
14:20 - 4. część filmu
16:00 - przewidziany koniec

* widzowie podczas projekcji filmu będą uprawnieni do 30% zniżki na napoje bezalkoholowe oraz jedzenie z kuchni KluboGalerii.

Dr inż. arch. Aleksander L. Franta (ur. 1 lutego 1925 r. w Krakowie), wybitny polski architekt, laureat Honorowej Nagrody SARP (1975). W młodości związany z Krakowem, Katowicami, Warszawą i Podhalem. Po uzyskaniu dyplomu na Wydziale Architektury AGH w Krakowie w 1949 r. pracował jako projektant w Miastoprojekcie Katowice, w zespole z J. Gottfriedem i H. Buszką („Zielone konie”). W latach 1958–2001 prowadził razem z H. Buszką pierwszą w Polsce autorską Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego w Katowicach, w której powstały m.in. katowickie osiedla Tysiąclecia, z zespołem „kukurydz”, dwoma kościołami oraz szkołami artystycznymi, i Roździeńskiego („gwiazdy”) oraz kompleks rehabilitacyjno-wypoczynkowy Ustroń-Zawodzie („piramidy”). Od 2001 r. kontynuuje pracę twórczą, konsultuje i rozwija własne koncepcje ideowe, recenzuje, pisze. Jest autorem dziesiątek publikacji, w tym nagrodzonej pracy doktorskiej (1994). Uczestniczy w pracach KUiA PAN, ZG SARP-u i UIA (Doradca Sekretarza Generalnego ds. Konkursów Międzynarodowych).

Film jest częścią wystawy ukazującej dorobek wybitnego architekta Aleksandra L. Franty.  Wystawa prezentuje własne szkice i koncepcje ideowe oraz najważniejsze projekty Aleksandra Franty: laureata Honorowej Nagrody SARP (1975), współtwórcy – wraz z Henrykiem B. Buszko –  znaczących w skali kraju realizacji takich jak: osiedla Tysiąclecia (z zespołem „Kukurydz”, dwoma kościołami, Szkołami Artystycznymi) i Roździeńskiego („Gwiazdy”) w Katowicach oraz kompleks rehabilitacyjno-wypoczynkowy w Ustroniu-Zawodziu („Piramidy”), ale także przez lata działającego w SARP i PAN teoretyka architektury.

Redakcja filmu: 
prof. Jan Malicki, Jan Zub
 
Seria: 
"Filmoteka Śląskich Portretów Mówionych" przygotowanych przez Bibliotekę Śląską w Katowicach