SARP Katowice
 

Spotkanie autorskie:
Katowicka moderna 1927-1939” spotkanie z autorką Zofią Osislo-Piekarską oraz gość specjalny Irma Kozina
23.10.2012 , wtorek, godz. 18:30
miejsce: Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9


Autorski album Zofii Oslislo przywołuje do życia katowicką modernę – architektoniczną perłę dwudziestolecia międzywojennego. Ta unikatowa publikacja na rynku polskim, nie tylko opowiada o modernizmie ale i została zaprojektowana w jego duchu.

Książka zawiera zdjęcia, rysunki i informacje o 50 wybranych katowickich budynkach modernistycznych wybudowanych w latach 1927–39, a także trzy teksty:  specjalnie napisany esej prof. Irmy Koziny: „Katowicka moderna − funkcjonalistyczny epizod dwudziestolecia międzywojennego w województwie śląskim” oraz archiwalne artykuły Tadeusza Michejdy: „O zdobyczach architektury nowoczesnej” i Witolda Kłębkowskiego „Pierwsze drapacze śląskie” publikowane w przedwojennym czasopiśmie „Architektura i Budownictwo”.
Ponadto archiwalne zdjęcia i plany budynków pochodzące z Archiwum Państwowego w Katowicach oraz Archiwum Urzędu Miasta w Katowicach, fotografie Vojtěcha Veškrny oraz obrysy budynków ukazujące ich formę.
Publikacja jest albumem, który może pełnić funkcję przewodnika, posiada jednak spore rozmiary i niekoniecznie zmieści się do każdej torebki.
Jednak do albumu została dołączona mapa, którą można zabrać na spacer po katowickiej modernie.
http://ksiazki.matras.pl