SARP Katowice

29.10.2021
Wyniki 27 edycji konkursu Architektura Roku Województwa ŚląskiegoWYRÓŻNIENIE
w kategorii: młody twórca
dla zespołu:
DD ARCHITEKCI SP. Z O.O.
Wyróżnienie przyznano za wytrwałe poszukiwanie formy i konsekwencję projektową, a także liczne osiągnięcia konkursowe. Uwagę jury zwrócił budynek wejściowy do parku linearnego doliny Białej Przemszy w Sławkowie oparty na prostym układzie oraz przemyślanej utylitarności.

 


NAGRODA
w kategorii: młody twórca
dla zespołu:
8486 ARCHITEKCI
ANNA STRUSKA
HENRYK STRUSKI
Nagrodę w kategorii MŁODY TWÓRCA dla 8486 Architekci przyznano za wysoki poziom prezentowanych w portfolio prac, w tym pierwszych realizacji - głównie w kategorii wnętrz, świadczących o dużym wyczuciu estetycznym i potencjale twórczym autorów.


 

 
NAGRODA
w kategorii: wnętrza
dla zespołu:
8486 ARCHITEKCI
ANNA STRUSKA
HENRYK STRUSKI
za realizację pod nazwą:
PROJEKT WNĘTRZA DOMU JEDNORODZINNEGO W KATOWICACH
Nagrodę przyznano za plastyczne ujęcie przebudowy domu jednorodzinnego przełamujące kolorem i kompozycją indywidualnych rozwiązań dotychczas stosowane schematy.


 

 
WYRÓŻNIENIE
w kategorii: dom jednorodzinny
dla zespołu:
AGNIESZKA ZIĘBIK
GRZEGORZ ZIĘBIK
MAREK WENKLAR
za realizację pod nazwą:
DOM JEDNORODZINNY W SZAŁSZY
Wyróżnienie przyznano za odwagę w rozstrzygnięciach materiałowych, twórczą dyskusję z prawem miejscowym i udowodnienie, że projekt szyty na miarę jest zawsze lepszy do katalogowego odpowiednika.


 

 
WYRÓŻNIENIE
w kategorii: dzieło eksportowe
dla zespołu:
MEDUSA GROUP
PRZEMO ŁUKASIK
ŁUKASZ ZAGAŁA
JAROSŁAW PRZYBYŁKA
za realizację pod nazwą:
DOM W BIESZCZADACH
Wyróżnienie dla „Domu w Bieszczadach” autorstwa pracowni Medusa Group za wyjątkową wrażliwość na krajobraz i umiejętne wpisanie budynku w naturalny pejzaż bieszczadzkich połonin. Architektura domu subtelnie rysuje granice z przyrodą, a - z uwagi na zastosowanie materiału rdzawej blachy cortenowej - ziemista kolorystyka elewacji, współgra z przyrodą i zmieniającą się aurą, dzięki czemu osłabia poczucie obecności budynku. /W otoczeniu Dom jednorodzinny znajduje się w miejscowości Lutowiska, wioski położonej przy polsko- ukraińskiej granicy. Usytuowany na tle pasma Otryt, masywu górskiego w Bieszczadach Zachodnich, zaprojektowano tak, aby forma bryły otwierała się na to malownicze otoczenie, a jednocześnie nie zakłócała innym widoku na piękno wyjątkowego krajobrazu. Powstała architektura w sposób szczególny szanująca naturalne walory przyrodnicze najbliższego obszaru.


 

NAGRODA
w kategorii: dzieło eksportowe
dla zespołu:
MEDUSA GROUP
PRZEMO ŁUKASIK
ŁUKASZ ZAGAŁA
KATARZYNA CHOBOT
KATARZYNA KRUSZENKO
KONRAD BASAN
za realizację pod nazwą:
ORIGAMI HOUSE W TORUNIU
Obiekt ten, podążając za swoją nazwą nawiązującą do sztuki i kultury japońskiej, bez zbędnych elementów i ozdobników prezentuje oryginalną bryłę, która stanowi efektowną formę przestrzenną. Pomimo niewielkich gabarytów budynek wyróżnia się na tle pozostałych zgłoszonych obiektów. Przyznanie I miejsca za minimalizm, prostotę, lekkość i detal, a przede wszystkim uniwersalność obiektu- obiekt ten prezentowałby się doskonale zarówno w przestrzeni miejskiej jak i niezabudowanym terenie.


 

 
WYRÓŻNIENIE
w kategorii: obiekt
dla zespołu:
DIETER PALETA
AGNIESZKA SOBCZAK
SZYMON BIELA
za realizację pod nazwą:
DOM MIESZKALNY W KATOWICACH
Wyróżnienie w kategorii obiekt przyznano dla domu mieszkalnego w Katowicach autorstwa Dietera Palety, Agnieszki Sobczyk i Szymona Bieli - za udane zmierzenie się z trudnym tematem zabudowy plombowej. Doceniono ciekawe ukształtowanie elewacji frontowej, dzięki której budynek doskonale wpisuje się w charakter pierzei. Stosując powściągliwe środki wyrazu, autorzy udowodnili, że dobra, współczesna architektura nie musi krzyczeć. 
WYRÓŻNIENIE
w kategorii: obiekt
dla zespołu:
KONIOR STUDIO
TOMASZ KONIOR
MARCIN PIOTROWSKI
DOMINIK KOROŚ
ANGELIKA DROZD
MARIA GREEN
WOJCIECH PRZYWECKI
PAWEŁ JURKIEWICZ
DIANA NIEBRZYDOWSKA
PAWEŁ PRZENIOSŁO
JAKUB BOJAS
za realizację pod nazwą:
SIEDZIBA FIRMY PRESS GLASS W KONOPISKACH
Wyróżnienie w kategorii OBIEKT przyznano budynkowi biurowemu, siedzibie firmy Press Glass, zlokalizowanemu w Konopiskach, zaprojektowanemu przez pracownię Konior Studio za udane scalenie obiektu z otaczającym go krajobrazem wyrażające się poprzez zastosowanie obłych form, zmniejszenie powierzchni kolejnych kondygnacji i twórcze wykorzystanie szkła odbijającego otoczenie, a także za powściągliwość w zastosowanych materiałach.
 
NAGRODA 
w kategorii: obiekt
GRAND PRIX
dla zespołu:
OVO GRĄBCZEWSCY ARCHITEKCI
BARBARA GRĄBCZEWSKA
OSKAR GRĄBCZEWSKI
MAREK GRĄBCZEWSKI
MIKOŁAJ SZEWCZYK
JACEK RYMASZEWSKI
KAMIL KAJDAS
ZUZANNA ROBUTKA
MIKOŁAJ SZEWCZYK
MAGDALENA ORZEŁ
NATALIA PĄCZKO
SONIA JARCZYK
PAULINA GOCOŁ
NATALIA MIŁCZAK
JUSTYNA MOTYKA
IGA MAZUR
PIOTR MRZYK
ANNA UNDEROWICZ
za realizację pod nazwą:
BUDYNEK BIUROWY EXG W CZĘSTOCHOWIE
 
Nagrodę Główną w kategorii Obiekt otrzymuje budynek biurowy firmy EXG w Częstochowie, autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Jury jednogłośnie przyznało ją za bezpretensjonalną, skromną elegancję, wyważone proporcje, jakość zastosowanych materiałów, umiar i dyscyplinę umiejętnie skrojonej geometrii. Ten niewielki szary budynek częściowo schowany wśród drzew z niezwykłą siłą pozytywnie oddziaływuje nie tylko na najbliższe otoczenie.
Mało kto już pamięta obiekty z Częstochowy, które swego czasu zaistniały na architektonicznej mapie Polski. To miasto od dawna czekało na taki powrót. Dziś, już jako jedno z miast województwa śląskiego, ma szansę wejść w orbitę wpływów "śląskiej szkoły
architektury". Z nadzieją na piękną przyszłość, jury postanowiło przyznać częstochowskiej realizacji mającej niewątpliwy potencjał zainicjowania takich zmian, Laureatowi Nagrody Głównej w kategorii Obiekt, Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021.


 
18.10.2021
Nominacje do Nagrody Architektury Roku 2021
 
OBIEKT:
Tomasz Konior - Siedziba firmy Press Glass
Tomasz Borkowski - Centrum Usług Społecznych w Zabrzu
Robert Skitek - Przystań Kajakowa MOSM
OVO Grąbczewscy - Budynek Biurowy EXG
Maciej Franta - Villa Reden
Dieter Paleta - Dom mieszkalny
 
WNĘTRZE:
8486 Architekci - Projekt wnętrza domu jednorodzinnego w Katowicach
8486 Architekci - Projekt wnętrza biura IT w Katowicach
 
DZIEŁO EKSPORTOWE:
Tomasz Konior - Siedziba Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
Medusa Group - Wave
Medusa Group - Origami House
Medusa Group - Hotel Nobu Warsaw
Medusa Group - Dom w Bieszczadach
 
MŁODY TWÓRCA:
Dariusz Dudek
8486 Architekci Anna Struska, Henryk Struski
 
DOM JEDNORODZINNY:
Joanna Małecka, Wojciech Małecki - Dom w Katowicach
Grzegorz Ziębik - Dom jednorodzinny w Szałszy
 
10.09.2021
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP ma zaszczyt i przyjemność ogłosić 27. edycję konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego – rok 2021”.
 
Celem konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego – rok 2021” jest: 
- Wybór najlepszego dzieła architektonicznego w kategoriach: OBIEKT, DOM JEDNORODZINNY, WNĘTRZE, MAŁA FORMA zrealizowanego  na terenie Województwa Śląskiego oraz w kategorii  DZIEŁO EKSPORTOWE ŚLĄSKICH ARCHITEKTÓW dla dzieła zrealizowanego poza granicami administracyjnymi Województwa Śląskiego
- Wybór spośród kategorii najlepszej realizacji oraz nagrodzenie projektantów danego dzieła  kategorii  nagrodą GRAND PRIX (nagroda GRAND PRIX może być przyznana  najlepszemu obiektowi z kategorii OBIEKT, WNĘTRZE i DOM JEDNORODZINNY)
- Wskazanie wyróżniających się młodych architektów oraz uhonorowanie ich nagrodą MŁODEGO   TWÓRCY ŚLĄSKIEJ ARCHITEKTURY
- Promocja województwa poprzez architekturę
- Kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury
- Rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego

Do konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego – rok 2021” można zgłaszać prace (obiekty kubaturowe i wnętrza) zlokalizowane na terenie Województwa Śląskiego, a także poza Województwem, ale zrealizowane przez architektów z Województwa Śląskiego. Obiekty muszą być zrealizowane do końca 2020 roku. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie autora o zakończeniu budowy, oświadczenie o prawach autorskich (załącznik nr 1). Co najmniej jedna osoba zespołu autorskiego podanego w zgłoszeniu powinna posiadać odpowiednie uprawnienia projektowe. Zapis powyższy nie dotyczy kategorii MAŁA FORMA I WNĘTRZE.
Zgłoszenia propozycji do konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego” dokonuje się pocztą elektroniczną na adres: konkursarchitekturaroku@gmail.com do 30.09.2021.
Dokumenty do pobrania: