SARP Katowice

18.04.2024 18:00
Galeria Architektury SARP, ul. Dyrekcyjna 9, Katowice, I piętro, strefa D9


Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1627905507741791/1637481616784180/

LOCO2
Nie dowiecie się o niej z telewizji, nie ma swoich billboardów na mieście, nie plotkujemy o niej u fryzjera.
A może powinniśmy?
Cykl spotkań o architekturze przyjaznej planecie (low CO2), miejscach stworzonych z pasji (łac. loco) a nie z budżetu (low cost).
LOCO2 to spotkania z architektami i inwestorami płynącymi pod prąd, poza główną falą. Kreatywnymi, nieprzeciętnymi, wychodzącymi poza schematy i poszukującymi własnej drogi w świecie masowej produkcji, globalizacji, nieposkromionej konsumpcji.
To cykl o zuchwałych szaleńcach (hiszp. Loco), którzy mówią nam „cały świat jest w błędzie. To ja mam rację”. Oddajemy im głos z nadzieją, że wskażą nam nową drogę dla architektury w obliczu katastrofy klimatu.

Naszym przewodnikiem będzie Magdalena Górska, założycielka pracowni Ekodama Architektura - Twój naturalny dom marzeń. Magda to architektka specjalizująca się w projektowaniu naturalnej architektury, zdrowej dla użytkowników i środowiska. Jej projekty skupiają się na harmonijnym łączeniu tradycyjnych technik budowlanych z nowoczesnym designem, szeroko pojętej świadomości ekologicznej i strategii naturalnego projektowania - permakultury. W swoich projektach używa głównie naturalnych technologii, m.in. z zastosowaniem drewna, słomy, konopi czy materiałów z odzysku i recyklingu.
Poza działalnością projektową, od lat angażuje się w działania edukacyjne w zakresie architektury ekologicznej i permakultury (Kurs Naturalnego Projektowania, Letnia Szkoła Naturalnego Projektowania i Budowania). Współdziała od lat z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Budownictwa Naturalnego (OSBN - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego) na rzecz poszerzania świadomości w zakresie wpływu budownictwa na środowisko naturalne i ludzi oraz promowania materiałów naturalnych i niskoprzetworzonych w architekturze.
Jednym z obszarów jej zainteresowania jest design małych przestrzeni mieszkalnych. Ta pasja znalazła odzwierciedlenie w projekcie www.biodomek.pl. Jej pracownia, eKodama Architektura, zdobyła uznanie zdobywając liczne nagrody, m.in. Główna Nagrodę w Konkursie Dom z Klimatem, PLGBC Green Building Award (4 krotna laureatka) czy wyróżnienie World Architecture&Design Award.
Aktualnie Magda z zaangażowaniem pracuje nad otwarciem (jesień 2024) Centrum edukacyjno- społecznościowego „Naturalny Zakręt”, które ma na celu promowanie i edukację w zakresie zrównoważonej architektury oraz działań społecznych. Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.naturalny-zakret.pl.

Prowadzącym spotkania jest Aleksander Krajewski
- architekt IARP, pełnomocnik zarządu SARP Katowice, członek zespołu ds. Klimatu SARP. Prowadzący w pracowni projektowej BLOMM, współzałożyciel Fundacji Napraw Sobie Miasto. W swojej działalności wspiera procesy rewitalizacyjne śląskich miast, przywraca do życia pustostany, tworzy architekturę w duchu zrównoważonego rozwoju i recyklingu.