SARP Katowice

Wyniki
Ekspresowy konkurs designu odbył się po raz drugi w Polsce skupiając prawie 160 młodych architektów i projektantów. Uczestnicy mieli tylko 7 godzin, aby zaprojektować toaletę w handlowym punkcie detalicznym. Projekt MOBIEGG  autorstwa Wioletty Petyni I Aryny Mukha okazał się niezwyciężony i otrzymał I nagrodę.
Zadanie konkursowe to: zaprojektuj toaletę w handlowym punkcie detalicznym.   Biorąc pod uwagę technologię i internet, które zmieniły sposób dokonywania zakupów oraz fakt, ze toaleta ma drugorzędne znaczenie w sklepie uczestnicy mieli stworzyć propozycję, która będzie stanowiła część transformacji całej przestrzeni sklepu. Zadanie było trudne, bo uczestnicy mieli na nie tylko 7 godzin.

 
Najlepszym wśród przedłożonych okazał się projekt MOBIEGG Wioletty Petyni i Aryny Mukha z  SOHO design, który otrzymał pierwszą nagrodę -  1 000€. Projekt składa się z owalnego kształtu, pasującego do każdego wnętrza. Dzięki jego gładkiej elewacji MOBIEEGG staje się przyciągającym uwagę elementem, a wnętrze jest uniwersalne i pasuje do każdego punktu detalicznego. Kabina jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością poprzez uchwyty, regulowaną wysokość umywalki, sensoryczne sterowanie. Umywalka posiada również wbudowany przewijak i wiele innych udogodnień. Jury nagrodziło prostotę, jasną ideę, która daje uniwersalne rozwiązanie pasujące do każdej przestrzeni, nawet najmniejszej. Wnętrze było warte uwagi ze względu na optymalne rozmieszczenie produktów i przez to umiejętne wykorzystanie przestrzeni.

 
First prize-8029.jpg

Druga nagroda o wartości 700 EURO została przyznana architektom Patrycji Pokrzywy i Pauliny Olszowy z pracowni MK architekci za projekt  Shelf box. Jury doceniło ją za umiejętne połączenie dwóch funkcji w jednym miejscu: toalety i sprzedaży, bo koncepcja zakłada integrację toalety z wystawą produktów.

 
Second prize-8050.jpg

Trzecia nagroda o wartości 400 EURO trafiła do Agnieszki Kornać i Aleksandry Oleniacz z Politechniki Krakowskiej. Koncepcja została doceniona przez Jury za system modułowy który może zostać użyty w zależności od wielkości przestrzeni. Ponadto można wykorzystać ekran LCD, na której prezentuje się produkty sprzedażowe.

 
Third prize-883.jpg
 
Jury przyznało także nagrodę dodatkową fundacji We Are Water 400 EURO za projekt Aleksandry Hajdon i Emilii Migas z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Im. Jana Matejki. To projekt, który w sposób szczególny akcentował aspekty ekologiczne. To co przykuło uwagę Jury to minimalizm projektu oraz instalacja ekranu nad umywalką. Ekran pokazuje na bieżąco ile wody zużywamy podczas mycia rąk.  
FWAW-616.jpg

Realizując konsekwentnie swoja misję poszukiwań innowacji i designu Roca organizuje konkurs, aby wesprzeć młode talenty w momencie wejścia na drogę kariery.    Roca One Day Design Challenge powstał w Hiszpanii w 2012 roku jako platforma dla młodych projektantów i architektów, aby rozwijali swoje zdolności kreowania i zyskiwali doświadczenie i mieli okazję pokazać się już w środowisku zawodowym. Od tamtego czasu konkurs odnosi sukcesy i ma charakter międzynarodowy, w tym roku odbędzie się aż w 17 krajach całego świata. W  2019 konkurs będzie miał swoją I edycję w 5 krajach: Argentynie, Australii, Malezji, Indonezji i Chorwacji. Brazylia, Singapur, Polska i Bułgaria będą celebrować II edycję konkursu Roca One Day Design Challenge po sukcesie premier.  Portugalia, Rosja, Oman i Szanghaj zorganizują trzecią edycję konkursu. Emiraty Arabskie i Hong Kong zorganizują 4 i 5 edycję konkursu. Hiszpania – kolebka konkursu Roca One Day Design Challenge po raz ósmy zaprosi młodych do udziału w konkursie w Madrycie i w Barcelonie. W tym roku dla zwycięzców I nagrody przewidzieliśmy udział w wielkim finale, specjalnej edycji konkursu dla laureatów konkursu w Barcelonie, który odbędzie się w I kwartale 2020.


Ogłoszenie
Przed nami kolejna edycja konkursu Roca ODDC  dla polskich młodych architektów i designerów, aby sprawdzili swoją kreatywność w II edycji konkursu.
Międzynarodowy konkurs designu organizowany przez firmę Roca był obecny już w 12 krajach świata, w 2019 dołączą kolejne kraje. Uczestnicy po raz kolejny podejmą wyzwanie projektowe. Ich zadaniem będzie przedstawienie innowacyjnego rozwiązania do przestrzeni łazienkowej tylko w jeden dzień.
 
Plan:
 
Kiedy:              26 stycznia 2019
Plan:                Od 9:00 do 16:00h – Przywitanie, przedstawienie zadania projektowego, projektowanie  16:00h – Obrady Jury
           Od 18:00 pm – Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
Gdzie:             Międzynarodowe Centrum Kongresowe
plac Sławika i Antalla 1, 40-166 Katowice, Poland
Rejestracja:      http://www.onedaydesignchallenge.net/en/contests/poland/poland-2019 (jeszcze nieuruchomiona)
 
                                                                        
Katowice, Listopad 2018 – Druga edycja „Roca One Day Design Challenge” w Polsce odbędzie się
ponownie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w sobotę 26 stycznia 2019 w trakcie targów 4 Design Days. Jeden z najbardziej ekscytujących konkursów ma być najlepszym z konkursów dla młodych projektantów i architektów na całym świecie.
 
„Roca One Day Design Challenge” zainicjonowany przez markę globalną Roca, lidera w sektorze łazienkowym stawia wyzwanie stworzenia oryginalnych rozwiązań i innowacyjnych koncepcji do przestrzeni łazienkowej, tylko w jeden dzień! Konkurs jest przeznaczony dla studentów wzornictwa i architektury, młodych profesjonalistów, którzy nie ukończyli 30 roku życia.
 
 
Zadanie konkursowe będzie dotyczyło zagadnienia dotyczącego przestrzeni łazienkowej, a  założenia, zostaną ogłoszone rano w dniu konkursu. Największym wyzwaniem dla uczestników będzie presja czasu. Każdy uczestnik będzie mógł projektować sam lub w grupie (max. 3 osobowej). Najważniejszymi kryteriami, którymi będą się kierować członkowie Jury będą: oryginalność, design i walory użytkowe koncepcji.