SARP Katowice


9.12.2010, czwartek  godz. 18.00

Spotkanie nt. książki Petera Zumthora "Myślenie architekturą"
miejsce: Galeria Architektury SARP, ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

O związkach architektury z życiem i przestrzeni traktowanej jako zadanie, rozmawiać będą Robert Konieczny, Stanisław Niemczyk i Barbara Stec. Spotkanie poprowadzi Dorota Leśniak-Rychlak 
Dyskusję poprzedzi prezentacja filmu:
Miejsce, funkcja i forma/ Architektura Giona A. Caminady i Petera Zumthora.
reż. Christoph Schaub

informacje o książce

Peter Zumthor
Myślenie architekturą


Karakter 2010
tłum. Artur Kożuch
tytuł oryg. Architektur Denken
liczba stron: 112
oprawa: twarda, płótno
wymiary: 140 x 230
ISBN: 978-83-62376-02-5
cena 44 zł

Zbiór dziesięciu esejów jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureata nagrody Pritzkera w 2009 roku. Czym jest piękno w architekturze? Jak kształcić architektów? Co to znaczy, że budynek ma duszę? Jakie są zadania współczesnej architektury?

Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu - pisze autor.

W tekstach Petera Zumthora odzwierciedla się wrażliwość, z jaką traktuje swoją pracę. Skupienie, namysł, dogłębna znajomość architektonicznego rzemiosła i sztuki w ogóle sprawiają, że dla szwajcarskiego mistrza projektowanie to – prócz tworzenia budynków – zarazem kształtowanie rzeczywistości: wzbogacanie systemu odniesień pomiędzy rozmaitymi dziedzinami – architekturą, muzyką, literaturą.

Czytelnicy mają wyjątkową okazję, by zajrzeć mistrzowi przez ramię podczas pracy. Jego przemyślenia będą stanowić inspirację nie tylko dla architektów, ale również dla projektantów z innych dziedzin, a także osób z projektowaniem niezwiązanych. Książkę ilustrują kolorowe zdjęcia z pracowni i domu autora w szwajcarskim Haldenstein.

Peter Zumthor – urodzony w 1943 roku w Bazylei, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów. Zdobył wykształcenie meblarza, projektanta i architekta w Kunstgewerbeschule w Bazylei oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku. Od 1979 roku posiada własną pracownię architektoniczną w szwajcarskim Haldenstein. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Miesa van der Rohe w 1999 roku, Nagrodę Pritzkera w 2009 roku.