SARP Katowice
Profesor Tadeusz PFÜTZNER (1932 -2018)

W dniu 7 sierpnia 2018 roku zmarł w Gliwicach prof. Tadeusz Pfützner - architekt znany przede wszystkim jako autor wielu projektów wnętrz i nauczyciel akademicki na Politechnice Śląskiej a w ostatnich latach w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

Od 1956 roku uczestniczył w tworzeniu kierunku studiów architektura w Gliwicach, przekształconym później w Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Kształcił tam wiele pokoleń przyszłych architektów nauczając podstaw kompozycji plastycznych. Specjalizował się w projektowaniu wnętrz. W swoich realizacjach współpracował z wieloma artystami z dziedziny sztuk plastycznych. W tym środowisku miał wielu przyjaciół - malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików. W latach 70-tych został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

W 2004 roku był jednym ze współzałożycieli nowej uczelni - Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Tam kształcił studentów na kierunku architektura i urbanistyka, a od roku 2007 prowadził kierunek architektura wnętrz i kierował Katedrą Projektowania Wnętrz.

Należał do grupy architektów - nauczycieli akademickich o lwowskich korzeniach, którzy kształtowali środowisko architektów w Regionie. Jego odejście kończy epokę profesorów kontynuujących przedwojenne tradycje. Był miłośnikiem muzyki, koneserem sztuki, doceniał uroki życia w jego różnych postaciach.


Pogrzeb profesora Tadeusza Pfütznera odbędzie się w sobotę 18 sierpnia na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach, o godz. 13.00.