SARP Katowice


Wykład z cyklu: Mistrzowie Architektury
Bostian Vuga  | SADAR+VUGA
25.03.2010, czwartek, godz 18.00
Centrala ING Bank Śląski - Sala Audytoryjna, Katowice, ul. Sokolska 34 

Biuro SADAR + VUGA
 powstało w 1996 roku, po tym jak Jurij Sadar i Boštjan Vuga wygrali dwa ważne konkursy w Lublanie – na rozbudowę Muzeum Narodowego oraz siedzibę Izby Handlowo-Przemysłowej. W ciągu kolejnych 13 lat pracownia opracowała niemal dwieście projektów. Do niedawna architekci z biura SADAR + VUGA projektowali głównie w Lublanie, jednak ich rosnąca sława sprawiła, że coraz częściej otrzymują międzynarodowe zlecenia. 
Do znanych realizacji należą apartamentowce Trnovski Pristan i Gradaška, kompleks sportowy StoĹžice i centrum kontroli lotów w Lublanie. Architekci w swoich projektach używają tzw. formuł przestrzennych (spatial formulas), opisujących wiodący motyw struktury budynku, bądź swego rodzaju scenariusz jego percepcji przez użytkowników. Przykładowe formuły to Pionowy Hall, Megaokna, Filmowa Sekwencja, Przepuszczalna Struktura. W początkowym stadium pracy nad zleceniem wybrana zostaje pożądana dla danej funkcji, wypracowana wcześniej bądź nowozdefiniowana formuła; dopiero później brane są pod uwagę wszystkie wymagania klienta i lokalizacji. W rezultacie powstaje projekt formalnie różniący się często diametralnie od poprzednich propozycji biura.
 
BOŠTJAN VUGA – ukończył Wydział Architektury w Lublanie i kontynuował edukację w londyńskiej szkole architektury (AA School of Architecture). Od 1998 roku wykłada w Słowenii i zagranicą, jest także autorem licznych tekstów poświęconych współczesnej architekturze i urbanistyce.
 
więcej o pracowni: www.sadarvuga.com