SARP Katowiceprogram Śląskich Dni Architektury 2011

1.10.2011 sobota, godz. 15.00
Archiziemniak w Ustroniu

miejsce: Willa Gen. J. Ziętka, Ustroń, ul. Zielona 1

program

11.00-15.00
warsztaty ArchiCADa 15
organizatorzy: Studio Arkada, WSC Witold Szymanik
– prezentacja nowości ArchiCADa 15
– warsztaty nt. użycia nowych funkcji ArchiCADa 15
– przerwa kawowa
– prezentacja programu Artlantis R3 
– warsztaty nt. przedstawionych przez uczestników kwestii dotyczących pracy z ArchiCADem
15.00
oficjalne rozpoczęcie ArchiZIEMNIAKA i Śląskich Dni Architektury 2011
– Krzysztof Gorgoń, prezes SARP Katowice
Inauguracja działalności KOŁA ROWEROWEGO przy SARP Katowice. Rajd rowerowy na Równicę – wjazd drogą asfaltową, zjazd szlakiem długość trasy około 12-14 km, czas przejazdu około 1 godziny 30 minut, trudność trasy średnia – podjazd i długi zjazd dość męczące
15.15
rozpoczęcie rajdu, start i meta przy DPTA SARP willa Gen. J. Ziętka
15.30-16.30
prezentacje sponsorów, WSC Witold Szymanik (Graphisoft), Studio Arkada, Dynamico, Infatec, Ralston
17.00
ognisko i grillowanie, pieczonki, kiełbaski, krupnioki, bogaty wybór trunków i napojów, rozmowy nie tylko o architekturze do ostatniego uczestnika, muzyka bluesowa w tle.
6.10.2011 czwartek, godz. 19.30
PechaKucha Night vol.4
prezentacje od: godz. 20.20
miejsce: Galeria Architektury SARP | archibar, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9

Pecha Kucha ("peczakcza" po japońsku "pogawędka") to impreza organizowana w ponad 390 miastach na całym świecie a w Katowicach już po raz 4! Jej pomysłodawcami są architekci Astrid Klein i Mark Dytham z Klein Dytham Architecture w Tokio. To rodzaj nieformalnego spotkania, na którym zaprezentować może się każdy, kto ma coś ciekawego do powiedzenia – wiek, status zawodowy czy materialny są bez znaczenia – liczy się inwencja!
PechaKucha Night ma charakter otwarty i niekomercyjny, ma być okazją do spotkań ludzi twórczych, do pokazania ciekawych projektów szerszej publiczności i swobodnej wymiany myśli.

Uczestnicy imprezy prezentują swoje pomysły wg. prostego schematu: 20 × 20, czyli 20 slajdów po 20 sekund
na jeden slajd, co daje w sumie 6 minut i 40 sekund prezentacji. Tematem może być na przykład właśnie utworzona kreatywna przestrzeń, budynek, projekt mebli, kampania reklamowa, kolekcja ubrań, grafika, nowy event, inicjatywa społeczna, czy po prostu pomysł, o którym powinien dowiedzieć się cały świat :)

Pecha Kuchę koniecznie należy uzupełnić dużą dawką rozmów, muzyki, napojów i dobrej zabawy.

W ramach 4 edycji posłuchać będziemy mogli m.in. o Kafti i ich nietypowych i designerskich lampach, o projekcie podwórko, który miał miejsce w Katowicach, o etnoprojekcie czy historii Katowic.

Naszym sponsorem jest firma BN Office Solution
13.10.2011 czwartek, godz. 18.00

Wykład z cyklu Mistrzowie Architektury: Tony Fretton
sala audytoryjna ING Bank Śląski, Katowice, ul. Sokolska 34

Tony Fretton – brytyjski architekt, wykładowca i pisarz. Studiował w Architectural Association School of Architecture (1966-1972). Karierę rozpoczął pracą dla Arup Associates, Neylan & Ungless i Chapmana Taylora. W 1982 otworzył własne studio w Londynie – Tony Fretton Architects.

Fretton wykładał wpierw w macierzystej uczelni, a od 1999 roku jest profesorem na uniwersytecie w Delft (Architectural Design and Interiors).
 Jego pierwszy duży projekt to zrealizowana w 1990 roku Lisson Gallery. Znany jest głównie z realizacji związanych ze światem sztuki – galerii, muzeów, pracowni artystów, w tym domu Anish Kapoora w Londynie.
Inne znane realizacje, The Quay Arts Centre na Isle of Wight (1998), Camden Arts Centre w Londynie (2004), Fulsang Kunstmuseum w duńskim Lolland (2008) oraz Ambasada Brytyjska w Warszawie (2009), uczyniły Frettona znanym w całej Europie. Jego projekty cechuje połączenie języka minimalizmu i starannej analizy kontekstu, skutkującej często użyciem motywów lokalnych.
www.tonyfretton.com

organizator: SARP Katowice
pomysłodawca cyklu: Wojciech Małecki
sponsor wykładu: ARES, Swisspearl
www.ares-architektura.pl

projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego

patronat medialny: ARCH, Architektura-murator, Archivolta, bryla.pl, Archizoom

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o potwierdzenie swojego udziału e-mailem na adres:
biuro@sarp.katowice.pl27.10.2011 czwartek, godz. 15.00
wycieczka architektoniczna | Sąd Okręgowy w Katowicach
zwiedzanie obiektu nagrodzonego w ubiegłorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w kategorii Architektura. Po obiekcie oprowadzą główni projektanci: Małgorzata Pilinkiewicz oraz Tomasz Studniarek | Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz28.10.2011 piątek, godz. 11.00
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu: Architektura Roku Województwa Śląskiego 2011
oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2011
miejsce: Sala Marmurowa Urzędu Wojewódzkiego
organizatorzy: SARP Katowice, Urząd Marszałkowski, TUP O.Katowice
 
Celem konkursu Architektura Roku jest wybór najlepszego dzieła architektonicznego (w kategoriach: obiekt, dom jednorodzinny, wnętrze & mała forma) zrealizowanego na terenie Województwa Śląskiego oraz wskazanie wyróżniających się młodych architektów oraz uhonorowanie ich nagrodą młodego twórcy śląskiej architektury. Konkurs ma również promować województwo poprzez szeroką prezentację architektury współczesnej powstającej w tej części kraju.

Celem konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego jest m.in. promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną, przeciwdziałanie degradacji przestrzeni otwartej i zurbanizowanej, podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie kształtowania przestrzeni oraz poprawa wizerunku województwa i wzrost jego konkurencyjności. Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Nagrody i wyróżnienia tradycyjnie przyznane zostaną w trzech kategoriach: urbanistyka, architektura i rewitalizacja. Przedmiotem konkursu są projekty dotyczące m.in. rewitalizacji obiektów zabytkowych i poprzemysłowych, budowa i rewitalizacja budynków użyteczności publicznej oraz zagospodarowanie centrów miast, parków, skwerów, rynków itp., tworzących atrakcyjne przestrzenie publiczne.


03.11.2011 godz. 18.00 
Wernisaż wystawy pokonkursowej Architektura Roku Województwa Śląskiego 2011 i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2011 
miejsce: Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9

sponsorzy: Geberit, Zwaka Glass Design 
do pogrania poniżej dwa wydawnictwa firmy Geberit
Geberit01.pdf
Geberit02.pdf


28.10.2011  piątek, godz. 18.00
60-lecie firmy boConcept
miejsce: Galeria Architektury SARP/archibar, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9

BoConcept jest siecią duńskich salonów oferujących wyposażenie wnętrz. Firma posiada obecenie 300 sklepów w 50 krajach. Podczas wydarzenia będzie można poznać historię firmy oraz obejrzeć szeroką gamę proponowanych przez nią produktów.


ponadto:

24.09.2011 sobota, godz. 9.00
XV Otwarte Mistrzostwa Śląska Architektów w Tenisie

miejsce: Gliwice, korty przy ulicy Kosynierów 9

3.10.2011
ogłoszenie konkursu: Szklana Galeria GLASSOLUTIONS Polska

Firma GLASSOLUTIONS POLSKA wspólnie ze SARP Katowice organizuje ogólnopolski konkurs SZKLANA GALERIA GLASSOLUTIONS POLSKA. Konkurs skierowany jest szczególnie do studen­tów architektury i kierunków projektowych oraz absolwentów tych uczelni (do 5 lat po studiach). Ce­lem konkursu jest zaproponowanie unikalnej formuły prezentacji produktów GLASSOLUTIONS POLSKA jako wiodącego na rynku producenta szkła budowlanego, [...] hartowanego i lami­nowanego. W kryteriach oceny jury skupi się na oryginalności projektu aranżacji wnętrza stanowiącego wizytówkę firmy. Projektowana przestrzeń wnętrza ma stać się pretekstem dla rozwiązania uniwersalnego, możliwego do aplikacji w innych wnętrzach. Łączna suma nagród wynosi 13 000 PLN.

Harmonogram konkursu:
3.10.2011 | ogłoszenie konkursu
do 09.12.2011 | składanie prac
16.12.2011 | rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników z dyskusją pokonkursową w Galerii Architektury SARP
16.12.2011 – 31.01.2012 | wystawa prac konkursowych

Szczegółowe informacje w zakładce konkursy
organizatorzy: GLASSOLUTIONS Polska, SARP Katowice

10.10.2011
ogłoszenie konkursu Wnętrzozdjęcie
organizowanego przez Park handlowy Rawa przy współpracy SARP Katowice

14-31.10.2011 wystawa „Śląska Szkoła Architektury?”
miejsce: Park handlowy Rawa, Katowice, al. Roździeńskiego 97

Głównym tematem wystawy jest prezentacja dorobku śląskich architektów, absolwentów i studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz architektów, którzy wnieśli trwały wkład w tworzenie wybitnych dzieł architektury na Śląsku. Wśród 40 ikon śląskiej architektury znalazły się m.in. obiekty stworzone przez pracownie Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz, KWK Promes Robert Konieczny, Inarko, KoniorStudio, Goczołowie Architekci, OVO Grąbczewscy Architekci, MedusaGroup oraz RAR2 Laboratorium Architektury.organizatorzy Śląskich Dni Architektury:współorganizatorzy:patronat medialny:

                          

              


                        
     


sponsorzy: