SARP Katowice
 

Program Śląskich Dni Architektury 2014

27 września od godz.15.00
ARCHIziemniak  
willa gen. Ziętka w Ustroniu, ul. Zielona 1
 
15 października godz.18.30   
Wykład został przeniesiony na 19 listopada, na godz. 18.30

Wykład został przeniesiony z przyczyn niezależnych od SARP o/Katowice.
Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację i zapraszamy do udziału w wydarzeniu w późniejszym terminie.

Videoteka Ryszarda vol.6
BETONOWE  ŚWIĄTYNIE: Le Raincy Augusta Perreta (1922) i La Tourette Le Corbusiera (1957-60)
Galeria Architektury SARP o/Katowice
 
Cykl filmów krótkometrażowych poświęconych architekturze europejskiej. Przewodnikiem po zagadnieniach tematycznych jest Ryszard Nakonieczny – wybitny teoretyk architektury i tkanki miejskiej. Spotkania organizowane w Galerii Architektury umożliwiają wymianę myśli i podglądów zarówno doświadczonych architektów, jak i nieokiełznanych w swych pomysłach studentów.

21 października godz.21.00
Promocja książki WE WSTECZNYM LUSTERKU
Galeria Architektury SARP o/Katowice
 
Samochody dramatycznie zmieniły krajobraz świata w XX w. Przy milionach kilometrów dróg powstały: stacje serwisowe, garaże, motele, restauracje, osiedla mieszkaniowe, całe miasta. Projektanci nie tylko odpowiadali na nowe potrzeby, ale – zainspirowani pojazdami – proponowali nowe formy itypy funkcjonalne. Wystartowali z impetem, optymizmem i brawurą. Powstały pasjonujące wizje urbanistyczne, niezwykłe prototypy samochodów. Z jednej strony próbowano nadać architekturze dynamizmu, z drugiej – wzbogacić samochody np. o funkcje mieszkalne. Zbudowano pionierskie budynki, których rozmach nigdy później nie został powtórzony. Wraz z wzrastającą świadomością ekologiczną, popularnością rowerów, minimalizowaniem pojemności silników i decyzyjności kierowców, kult samochodu dobiega końca. Jeszcze tylko ukradkowe spojrzenie we wsteczne lusterko.

Autor: Łukasz Wojciechowski

Współwydawcą jest SARP oddział we Wrocławiu

https://www.facebook.com/pages/Unpubleashed/785656451486276?sk=timeline
 


 
5 listopada godz.18.00
Promocja książki OBLICZA MODERNIZMU W ARCHITEKTURZE
Spotkanie poprowadzą: dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny i Justyna Wojtas-Swoszowska
Galeria Architektury SARP o/Katowice


23 października godz.19.00
Wykład z cyklu Mistrzowie Architektury
Muzeum Śląskie
 
Mistrzowie Architektury to cykliczne spotkania z najwybitniejszymi osobistościami z dziedziny architektury na świecie. Za każdym razem jest to wysokiej rangi wydarzenie ściągające młodych architektów i studentów architektury z całego Śląska do Katowic.
 
6 listopada godz.17
Benefis arch. Aleksandra Franty w ramach projektu Twórcy Śląskiej Architektury.Portrety
Biblioteka Śląska
 
Celem projektu Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety jest opracowanie 
i promocja współczesnej architektury tworzonej w województwie śląskim po 1945 roku. 
W trakcie kolejnych spotkań prezentowana będzie twórczość Śląskich Architektów-Nestorów,  m.in.  Jerzego Gottfrieda, Juranda Jareckiego i Adama Strzyżewskiego. W ramach projektu odbywać będą się benefisy twórców, wystawy, promocje monografii naukowych oraz inne wydarzenia towarzyszące. 
 
W ramach projektu odbył się już benefis i wystawa poświęcona życiu i pracy twórczej arch. Henryka Buszko. W organizację cyklu Twórcy Śląskiej Architektury zainspirowanego przez Bibliotekę Śląską włączyły się współpracujące ze sobą instytucje – w tym Politechnika Śląska 
w Gliwicach, katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Śląska Okręgowa Izba Architektów, Zakład Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, a także Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice. 

 

13 listopada godz. 11.00
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu: Architektura Roku Województwa Śląskiego 2014 oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2014. 
Sala Kolumnowa  Urzędu Marszałkowskiego
ul. Dąbrowskiego 23 (wysoki parter)

 
Wystawa Podsumowująca dwudziestolecie konkursu na Architekturę Roku
Galeria SARP o/Katowice
 
Architektoniczny Projekt Opłatka
Galeria SARP o/Katowice
 
Architektoniczny projekt opłatka to tradycyjne spotkanie świąteczne przy kolędach, karpiu i wśród życzeń wszelkiej pomyślności składanych sobie przez architektówi naszych partnerów bez których kończący się rok byłby mało ekscytujący.
 
 
OSSA 2014
W dniach 19-26.10.2014 odbędą się w Katowicach największe ogólnopolskie warsztaty architektoniczne dla studentów - OSSA. Organizowane po raz XVIII stworzą młodym, zdolnym adeptom architektury możliwość osobistego rozwoju i zawiązania relacji z partnerami tego prestiżowego wydarzenia. Tematem tegorocznej edycji jest Akupunktura.
Nazwiska poszczególnych wykładowców organizatorzy OSSY będe udostępniać w późniejszym terminie na stronie internetowej http://www.ossa2014katowice.pl/ i portalu społecznościowym https://www.facebook.com/OSSAKatowice 
 
Wydarzenia w Ramach OSSA 2014:

19 pażdziernika godz. 17.00
Wykład Inauguracyjny 
Muzeum Śląskie
 
20 października godz. 19.00
Spotkanie z architektami  
Biblioteka Śląska
 
21 października godz. 20.00
Debata architektów 
 
22 października godz. 17.30
Spotkanie z architektami  
BWA

O godzinie 17.30 odbędzie się spotkanie z wykładowcami warsztatów architektonicznych OSSA 2014. Architekci zaprezentują swoje najciekawsze projekty i opowiedzą o swoich dokonaniach. 
Wystąpi Bogusław Barnaś, Antoni Domicz, Paweł Jaworski oraz Jacek Krych.
 
25 października 
Zamknięcie warsztatów z publiczną prezentacją prac 
Muzeum Śląskie