SARP Katowiceprogram Śląskich Dni Architektury 20088.10.2008 środa, godz. 13.00
Otwarcie wystawy połączone z ogłoszeniem wyników konkursów:
Architektura Roku Województwa Śląskiego pod Patronatem Wojewody Śląskiego (za ok. 2007)
 Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2008
Organizatorzy: SARP O/Katowice, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki
miejsce: Galeria Architektury SARP

Konkurs Architektura Roku jest organizowany przez SARP O/Katowice po raz czternasty, jest to największy przegląd współczesnej architektury Województwa Śląskiego. Do konkursu Architektura Roku zgłaszane są realizacje ukończone w minionym roku kalendarzowym (w tym roku będą to obiekty powstałe w 2007 roku).
Projekty są nagradzane w następujących kategoriach: 
– najlepszy obiekt architektoniczny (GRAND PRIX) ( kategoria obejmuje zarówno obiekty użyteczności publicznej, finansowane ze środków publicznych, jak również prywatne inwestycje, takie jak domy jednorodzinne)
– najlepsze wnętrze
– młody twórca (nagroda przyznawana najzdolniejszym młodym śląskim architektom za dotychczasowe osiągnięcia).
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2008 to otwarty konkurs na najlepsze w województwie śląskim architektoniczne i urbanistyczne realizacje o charakterze publicznym. Konkurs jest adresowany do gmin i powiatów, a także do inwestorów i projektantów. Celem konkursu "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego" jest promocja najlepszych realizacji kształtujących przestrzeń publiczną województwa oraz nagrodzenie gmin i projektantów dbających o wysoki poziom architektury i przestrzeni publicznych. Każdego roku w konkursie nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego. Prace zgłaszane do konkursu oceniane są przez Jury Konkursowe – członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej. Konkurs organizowany jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.9.10.2008 czwartek, godz. 18.00
Wykład z cyklu: Mistrzowie Architektury: Lieven Achtergael (BE)
miejsce: Sala Audytoryjna ING Bank Śląski, Katowice, ul. Sokolska 34

Wykład portugalskiego architekta Goncalo Byrne, wielokrotnie nagradzanego na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w 2005 roku uhonorowanego tytułem Honoris Causa przez Wydział Architektury Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie. Goncalo Byrne to autor licznych publikacji. Do najbardziej znanych projektów można zaliczyć Siedzibę Rządu w Prowincji Brabant Flamengo w Lovaina (Belgia), Wieżę Kontroli Nadmorskiej w Lizbonie, Teatr w Faro, Muzeum Narodowe w Coimbra.
Wykład organizowany we współpracy z Fundacją Twórców Architektury w Poznaniu.17.10.2008 piątek, godz. 18.00
Wykład organizowany wraz z Fundacją Twórców Architektury
Goncalo Byrne (PT) www.byrnearq.com
miejsce: Galeria Architektury SARP4-6. 11.2008 wtorek, środa, czwartek, godz. 18.00
Festiwal Filmów o Architekturze ARCH FILM ESTIWAL
miejsce: Centrum Sztuki Filmowej, Katowice

Festiwal Filmów o Architekturze jest nie tylko szansą obejrzenia ciekawych filmów dokumentalnych. Pokazy filmowe mają być dla publiczności i zaproszonych gości pretekstem do dyskusji o najważniejszych problemach architektury współczesnej.

4.11.2008 wtorek, godz. 18.00
Temat: Fuck the context?
Film: A kind of Architect. Rem Koolhaas  
    

Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Pyta o fenomen Rema Koolhaasa jako postaci medialnej i jego świadomie kreowanego gwiazdorstwa. Dla twórców filmu ważna jest też kwestia związków pomiędzy jego realizacjami, a teorią architektury. Prezentacja filmu o Remie Koolhaasie będzie doskonałą okazją do rozmowy o architekturze poszukującej i jej statusie w Polsce. O architekturze jako dziedzinie twórczości i architekcie jako twórcy i uczestniku procesu inwestycyjnego. Film opowiada też o tym, jak architektura wedle Koolhaasa łączy w sobie pisarstwo, reżyserię i rzemiosło. Dla niego jest to dziedzina bliska literaturze i filmowi. Pokaz będzie okazją do rozmowy o „opozycji” architektury kontekstualnej i architektury poszukującej.

5.11.2008 środa, godz. 18.00
Temat: Zabić mieszkaniem? Ocalić mieszkaniem?
Film: Żyć w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen)

W 1957 roku miała miejsce w Berlinie pierwsza, powojenna wystawa budownictwa. Z okazji Intebau57 zebrała się grupa 64 najbardziej znanych modernistów, ażeby w jednej z dzielnic Berlina zrealizować swoją wizję idealnego miasta przyszłości. Byli wśród nich Arne Jacobson, Le Corbusier, Oskar Niemeyer czy Walter Gropius. Chcieli nie tylko zapewnić mieszkania dla ludzi, którzy stracili je w wojennych bombardowaniach, ale także zaprezentować wizję nowoczesnego miasta. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie. 50 lat po zakończeniu inwestycji autorzy pytają o efekt berlińskiego eksperymentu. Czy wielkie hasła postępu, wolności i demokracji znalazły swoje przełożenie na codzienne życie mieszkańców tej dzielnicy? Film oddaje głos zarówno architektom, jak i lokatorom. Będzie doskonałym pretekstem do dyskusji o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych. Będzie też kolejną okazją do podsumowania dorobku modernizmu i jego oddziaływania na współczesną architekturę.

6.11.2008 czwartek, godz. 18.00
Temat: Styl, kontekst, metoda?
Film: Jean Nouvel – estetyka cudu

Zdaniem Jean Nouvela - laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku - jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć jakąś wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj – twierdzi Nouvel – gra idzie o to, żeby stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Film będzie doskonałą platformą do dyskusji o idei projektowania we współczesnej architekturze i o pojęciach architektury stylowej, kontekstowej i parametrycznej. Festiwal organizowany we współpracy z portalem: www.Sztuka-Architektury.pl


imprezy towarzyszącewydanie publikacji: Archivoom-Archiboom no 2
publikacja podsumowująca działalność SARP O/Katowice oraz Galerii Architektury SARP w okresie:
październik‘07-październik’08.9.09 .2008  wtorek, godz. 18.00
Wernisaż wystawy BAR Architects  (NL)
www.bararchitects.com
miejsce: Galeria Architektury SARP

wycieczka architektoniczna
zwiedzanie obiektów nagrodzonych w ubiegłorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego