SARP Katowice


Katedry Le Corbusiera w Katowicach
13.02.2014, czwartek  godz. 18.30
Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9
 
Dlaczego Le Corbusier uznał, że wieżowce Manhattanu są za niskie? Czego Europa mogła się nauczyć od Ameryki, a Ameryka od Europy? Jak urbanistyka może wpływać na szczęście małżeńskie? Dlaczego “jazz to podwalina pod katedrę dźwięków”? Jak “Katedry” wpłynęły na polskich architektów? 

CA i Galeria Architektury SARP w Katowicach zapraszają na promocję książki Le Corbusiera “Kiedy katedry były białe”. O książce i jej autorze opowie krytyk architektury i redaktor polskiego wydania - Grzegorz Piątek.  

W połowie  lat 30. Le Corbusier po raz pierwszy wyruszył do Ameryki. Schodząc ze statku w Nowym Jorku rzucił: “Wieżowce Manhattanu są za niskie”, a podróż stała się inspiracją do napisania książki pod zagadkowym tytułem “Kiedy katedry były białe”. Tekst, będący jednocześnie dziennikiem podróży po Ameryce i manifestem urbanistycznym, po raz pierwszy ukazał się po polsku nakładem Centrum Architektury.

Po wykładzie zapraszamy do rozmowy przy kieliszku wina.

Tylko tego wieczora ta i inne książki Centrum Architektury (m.in. Le Corbusier, Adolf Loos)
w promocyjnych cenach!
 
Organizatorzy: Centrum Architektury, Galeria Architektury SARP

Partnerami spotkania są: 
firma Inoutic / Deceuninck oraz marka Twinson 
– organizatorzy konkursu „Mam taras Twinson” (www.inoutic.pl)

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Wydziału Kultury Ambasady Francji w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI / Cet ouvrage, publié dans le cadre du Programme d’aide à la publication BOY-ŻELEŃSKI, a bénéficié du soutien du Service de Coopération et d’Action Culturelle de l’Ambassade de France en Pologne. 

Dofinansowano ze środków The Swiss Art Council Pro Helvetia
 
fotorelacja: