SARP Katowice
Dyskusja o... budynkach i przestrzeniach, czyli po co nam osie i strefy miasta.
17.10.2016, poniedziałek, godz. 18:00

Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9

Zapraszamy do udziału w naszym spotkaniu dotyczącym stref miasta podczas "Śląskich Dni Architektury". W dyskusji wezmą udział: Jerzy Szczepanik-Dzikowski JEMS, Tomasz Konior Konior Studio, Łukasz Zagała Medusa Group,
Kamila Cieśla - Zastępca dyrektora ds. administracyjno-inwestycyjnych MŚ, Henryk Mercik - Członek Zarządu Województwa, Stanisław Podkański - Doradca Prezydenta ds. Architektury i Urbanistyki - Architekt Miasta. Dyskusję będzie moderował redaktor Kamil Durczok.

Z przyjemnością informujemy również, że godzinę wcześniej - o 17:00 w Galerii Architektury SARP wykład dotyczący tkanki miasta poprowadzi Anyeley Hallová. Deweloper i urbanistka z Portland, USA. Anyeley posiada interdyscyplinarne doświadczenie w pracy w różnych aspektach i skalach kształtowania zrównoważonego środowiska architektonicznego. Jej najnowsze projekty obejmują zagadnienia innowacyjnych systemów konstrukcyjnych z drewna (CLT), w budynkach usługowych i mieszkalnych, w tym obiektów wysokich. Ukończyła Harvard, MIT i Cornell University. Jej pasją są projekty odzwierciedlające lokalną kulturę oraz respektujące naturalne środowisko. W 2015 otrzymała nagrodę "Portland 40 under 40". Stypendystka programu Fulbrighta - Fulbright Visiting Specialist na Wydziale Architektury Politechnice Śląskiej.


Jerzy Szczepanik-Dzikowski
Architekt – urodził się w 1945 roku w Lublinie. W 1972 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1984-1987 Prezes Oddziału Warszawskiego SARP. W latach 1984-1989 prowadził wspólnie z Olgierdem Jagiełło pracownię autorską w ramach Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów i Artystów Plastyków ESPEA. Od 1988 roku współzałożyciel i wspólnik w JEMS Architekci. Sekretarz Krajowej Izby Architektów w latach 2001-2005. Od 2010 roku promotor prac dyplomowych na Wydziale Architektury Politechniki Lubelskiej. Laureat Honorowej Nagrody SARP (2002).

Tomasz Konior
Architekt i urbanista. Założyciel, właściciel i główny architekt w Konior Studio. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1994). Studia podyplomowe z konserwacji zabytków na Politechnice Śląskiej. Praktyka projektowa na FH w Trewirze. Uprawnienia w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia, m.in: Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”(2014), Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji (2015), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultury za projekt i realizację NOSPR-u w Katowicach (2014), Cezar Śląskiego Biznesu (2013), Śląska Nagroda Jakości (2014), Medal Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach (2007), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Młodych Architektów 'Leonardo' (2007).

Łukasz Zagała
Urodził się w 1972 r. w Zabrzu. Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Po zakończeniu studiów Pracował w biurze P.P. Pabel Architekten w Berlinie w Niemczech oraz w pracowni Odile Decq / Benoit Cornette w Paryżu we Francji. Wraz z Przemo Łukasikiem od 1997r. prowadzi autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Przez 10 lat wykładał na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2005 roku obronił dysertację doktorską pt. „Adaptacja obiektów postindustrialnych na nowe funkcje jako istotny nurt w architekturze współczesnej”. Prywatnie jest mocno związany ze sportem – uprawia narciarstwo alpejskie oraz kolarstwo szosowe, interesuje się muzyką klasyczną i jazzową, sam też gra na fortepianie.

Kamila Cieśla
Absolwentka WA PŚ. Od 2007 r. Wspólnie z Pawłem Gałeczką prowadziła pracownię projektową NOVAstudio w latach 2006-2014. Od 2013 pracownik naukowy na Kierunku Architektura Krajobrazu Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza w Bieksu-Białej. W latach 2011-2006 studentka studiów doktoranckich na WA Pś. Obroniła pracę doktorską w zakresie dyscypliny naukowej: Architektura i Urbanistyka, w 2012 uzyskując tytuł: dr inż. arch. za pracę pt.: Kształtowanie współczesnych obiektów funkcji nauki oraz ich rola w przestrzeni miejskiej – wybrane przykłady. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich. W latach 2007 – 2009 współorganizator i koordynator działań artystycznych realizowanych w ramach OFF festivalu (m.in. realizacja murali miejskich wg proj. E. Dwurnika 2007, W.Sasnala 2008, A. Bogackiej 2009). Obecnie
zastępca dyrektora ds. administracyjno-inwestycyjnych MŚ. Hobbystycznie płetwonurek, a w latach 2003 – 2006 współpracownik Centrum Turystyki Podwodnej Nautica Śląsk w Katowicach. Obecnie członek Stowarzyszenia Globe Diving Club.

Henryk Mercik
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie (1988). W 1995 ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera architekta[1]. W 2004 na uczelni macierzystej obronił rozprawę doktorską pt. Zespoły mieszkaniowe z przełomu XIX i XX wieku. Ich rozwój oraz wpływ na urbanizację terenu Górnego Śląska (na przykładzie obszaru dzisiejszego miasta Ruda Śląska). W latach 1999–2008 był miejskim konserwatorem zabytków w Rudzie Śląskiej. W 2008 został miejskim konserwatorem zabytków w Chorzowie. W 2011 uzyskał uprawnienia rzeczoznawcy Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (dziedzina: architektura i budownictwo). Został również członkiem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2016 roku otrzymał Honorową Odznakę Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej I stopnia.

Stanisław Podkański
Doradca prezydenta miasta Katowice ds. architektury i urbanistyki. Od września 2010 do końca marca 2014 Stanisław Podkański pełnił funkcję Przewodniczącego Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Prezydencie Miasta Katowice.Od kwietnia 2014 roku architekta miasta. Jest autorem nagradzanych projektów i realizacji obiektów kubaturowych oraz prac urbanistycznych oraz planistycznych. Członek SARP, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Izby Architektów RP.


Kamil Durczok
Pracę dziennikarską rozpoczął w 1991 w Radiu Katowice. Wcześniej przez kilka lat współtworzył program Studenckiego Radia EGIDA Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był dyrektorem i redaktorem naczelnym katowickiego radia TOP FM. W latach 1993–2006 pracował w Telewizji Polskiej. Swoją pracę w telewizji zaczął od współpracy z TVP Katowice, gdzie przeprowadzał wywiady z politykami w programie Obserwatorium. Do 2002 był prowadzącym program informacyjny TVP Katowice – Aktualności. 2001 do 2006 prezentował główne wydanie Wiadomości. Przez wiele lat był gospodarzem wszystkich wieczorów wyborczych i referendalnych w TVP1. Od 2003 do 2005 na przemian z Jolantą Pieńkowską prowadził Salon polityczny Trójki. W latach 2005 - 2007 na przemian z Konradem Piaseckim prowadził Kontrwywiad RMF FM. Od 2006 do 2015 był redaktorem naczelnym i prowadzącym Faktów w TVN. Od października 2016 ma prowadzić swój program publicystyczny w Polsat News.

Partner wydarzenia: GEZE