SARP Katowice
 

 12 kwietnia 2012 czwartek, godz. 18.00
wernisaż wystawy "Etno projekt. Polsko-białoruskie inspiracje w designie młodych"

miejsce: Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9


Pomysł na projekt narodził się w grupie osób związanych ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna.
Z jednej strony zainspirował ich dynamiczny rozwój kierunku zwanego etnodesignem w ostatnich latach w Polsce. Uznali, że warto zwrócić uwagę na ten nurt i podzielić się nim z innymi. Z drugiej strony zauważyli niewielkie zainteresowanie i słabą znajomość kultury białoruskiej w naszym kraju, znacznie częstsze odwoływanie się do wzorców z zachodu niż ze wschodu. Tak powstała idea, aby stworzyć płaszczyznę wzajemnej inspiracji w zakresie designu czerpiącego wzory z tradycyjnej kultury ludowej.
„Etno-projekt” realizuje właśnie ten cel. Podczas dwutygodniowej podróży po Polsce i Białorusi powstały 32 prace nawiązujące do polskiej i białoruskiej kultury i sztuki ludowej. Uczestnicy odwiedzili m.in. Łowicz, Kraków, Zalipie, Warszawę (Polska) oraz Dudutki, Stroczyce, Raków, Drozdy i Mińsk (Białoruś). Były to miejsca, które oddawały to, co w kulturze regionalnej najbardziej charakterystyczne oraz gdzie istniały ośrodki typowej i nietypowej sztuki, kultury, wytwórstwa i rzemieślnictwa ludowego. W programie znalazły się m.in. warsztaty z tańców ludowych, wyplatania ze słomy i papieru, wyrabiania papieru, wycinankarstwa, a także zwiedzanie skansenów i muzeów etnograficznych, współpraca z projektantami, konsultacje z artystami… Mimo napiętego programu, uczestnicy — 16 młodych projektantów z Polski i Białorusi, zebrali pokaźne archiwum wzorów, kolorów, faktur, kształtów, które wykorzystali do stworzenia swoich etnoprojektów w dziedzinie projektowania graficznego, designu i architektury.

Podczas wernisażu uczestnicy projektu opowiedzą o warsztatach i pokażą zdjęcia z podróży.
Uczestnicy projektu:
Karina Marusinska, Piotr Wisniewski , Aleksandra Pieta, Urszula Werszko, Barbara Nawrocka, Wojciech Kołacz, Ela Misztalewska, Kaja Nosal, Alexander Kucherjavyi, Grazina Khalupko-Novicka, Katia Sheina, Hanna Babitskay, Ihar Yukhnevich, Roman Striga, Volha Paulava, Anastasia Kulazhenko
Organizatorzy: Galeria Architektury SARP, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Relacja z wernisażu: