SARP Katowice
 fot. Joanna Nowicka

17.02.2011 czwartek, godz. 18.00
Teraz Brutal! / Brute Now!
wernisaż wystawy + ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego

Teraz Brutal! / Brute Now!
Brutal z Katowic żył 38 lat, choć na jego miejscu zionie obecnie wielka dziura w samym centrum miasta, to jednak ostało się po nim więcej śladów niż tylko hałdy gruzu. Brutal z Katowic, czyli dworzec kolejowy wybudowany w 1972 roku z unikatową kielichową halą w estetyce brutalistycznej przetrwał bowiem na zdjęciach. Migawki aparatu towarzyszyły mu od narodzin do śmierci.
Wystawa fotograficzna „Teraz Brutal! / Brute Now!” pokazuje, że era Brutala dopiero się zaczyna. Za sprawą skandalicznego wyburzenia obiekt zyskał zainteresowanie ogólnopolskich mediów, niestety trochę za późno. Budynek wciąż czeka na rehabilitację oraz odtworzenie. Cała sprawa zrodziła jednak falę pozytywnych obywatelskich inicjatyw. Manifestacje wokół obrony dworca gromadziły tłumy mieszkańców, tysiące ludzi podpisywało petycje, by kielichową halę wpisać do rejestru zabytków. Brutal doczekał się nawet swego profilu na Facebook'u, który jest jednym z najpopularniejszych fanpage'ów na Górnym Śląsku!
To właśnie na jego profilu zrodził się pomysł „zatrzymania” dworca, zachowania go dla potomnych poprzez zdjęcia. W tym celu w zeszłym roku zorganizowano konkurs fotograficzno-filmowy „Nowy Image dla Brutala”, najlepsze prace z tego wydarzenia stały się szkieletem tej wystawy. Złożą się na nią również archiwalne fotografie z czasów świetności budynku, które na światło dzienne wydobyła uznana dokumentalistka Jadwiga Kocur. Będzie też można jeszcze raz zobaczyć upadek żelbetowych kielichów na zdjęciach Joanny Nowickiej. Na wystawę złożą się także wizualizacje ukazujące konstrukcję dworca w idealnym stanie, bez patyny czasu i chaosu reklam i brudu, którą poprzez zaniedbanie obrosła. Nie zabraknie też prac uznanych fotografów, jak np. Bartłomieja Barczyka wielokrotnie nagradzanego fotoreportera związanego od lat z Gazetą Wyborczą.
Specyfika zdjęć polega na zatrzymywaniu czasu, tego „tu i teraz”. Na wystawie będzie można zobaczyć to uchwycone „teraz” z różnych momentów życia Brutala z Katowic. 
***
W czasie wernisażu wystawy odbędzie się uroczyste wręczenie nagród dla finalistów konkursu fotograficzno-filmowego „Nowy Image dla Brutala”; nagrody ufundowali: artystyczna księgarnia internetowa Bookoff, Jadwiga Kocur oraz wydawnictwo Zoco. Swoją prapremierę będą też miały gadżety brutalowe – m.in koszulki, torby ekologiczne z podobiznami dworcowych kielichów wydane przez krakowskie wydawnictwo Zoco. Wzory na gadżety to pokłosie konkursu „T-shirt dla Brutala”, również zorganizowanego przez Facebook'owe alter ego dworca.

Autorzy zdjęć:
Bartłomiej Barczyk
Bogusław Barnaś
Rafał Barnaś
Konrad Basan
Jan Czypionka
Anna Domańska
Piotr Dudak
Przemysław Jendroska
Bartosz Koszowski
Kamila Kotusz
Bogdan Kułakowski
Joanna Nowicka
Tomasz Radczuk
Wystawę będzie można oglądać w Galerii Architektury SARP w Katowicach do 4 marca 2011.
 
kurator wystawy: Tomasz Malkowski, twórca profilu Facebook'owego dworca – Brutal z Katowic
www.facebook.com/BrutalzKatowic
patron: Gazeta Wyborcza w Katowicach
współorganizator wystawy: Galeria Architektury SARP w Katowicach
patronat medialny: Gazeta Wyborcza, bryla.pl

fotorelacja z wernisażu
Joanna Nowicka