SARP Katowice


27.04 - 12.05.2010
 
Wystawa "P.K.P. Projekt" - Tomasz M. Kiełkowski 
wernisaż: 27.04.2010 godz.17.00, miejsce: Restauracja na Dworcu PKP w Katowicach Podczas wernisażu wykład Barta Sasima o Kielichach i Dworcu.
ekspozycja: 28 kwietnia 2010 – 12 maja 2010 
miejsce: Galeria Architektury SARP/archibar, Katowice, ul Dyrekcyjna 9

Wystawa fotograficzna "PKP projekt" poświęcona architekturze katowickiego dworca PKP autorstwa Tomasza Kiełkowskiego.

Tomasz Kiełkowski fotografując kielichy, separuje je od straganów stojących na hali głównej. Dzięki temu zabiegowi skupia się na samej architekturze, pokazując, że odpowiednio zaprezentowana ma wciąż wielki potencjał i może budzić emocje. Główną ideą takiego zabiegu było podążenie za myślą Le Corbusiera. Jest on znany ze swojego zachwytu surowym betonem oraz misternie ułożonymi deskowaniami – mówi autor zdjęć. Chodziło mi również o to, by pokazać dlaczego kielichy powinny być traktowane jako dzieła sztuki na europejską skalę – kontynuuje.

Wernisaż będzie jedną z ostatnich okazji, by przyjrzeć się dworcowi w jego pierwotnej formie. „PKP projekt” ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że głównym problemem tego miejsca jest brak remontów i przemyślanej polityki zagospodarowania przestrzeni w jego wnętrzu, a nie myśl architektoniczna, którą można uznać za jedną z najbardziej innowacyjnych w swoich czasach na świecie.

Kiełkowski zajmuje się katowicką architekturą od wielu lat. W poprzednich projektach („Symetrie Modernizmu” oraz „ Przestrzenie Art Deco”) podejmował tematykę budownictwa modernistycznego starając się przywrócić na swoich zdjęciach świetność zapomnianym gmachom. 

Zdjęcia z wystawy: www.kielkowski.com.pl 

Tomasz Kiełkowski - absolwent politologii (dziennikarstwo i komunikacja społeczna) w Uniwersytecie Śląskim, obecnie student filozofii. Autor wystaw fotograficznych (Symetrie Modernizmu - 2008; Przestrzenie Art Deco – 2009) oraz akcji poświęconych katowickiemu modernizmowi (Katowicka Moderna). Kandydat do Związku Polskich Artystów Fotografików. Pasjonat historii i tradycji Śląska. Współautor albumu poświęconego rodzinie von Ballestrem. Jest członkiem Stowarzyszenia Szatnia – grupy wykazującej wzmożoną aktywność na polu kultury Śląska. Strona internetowa:www.kielkowski.com.pl

Bart Sasim - absolwent University of Brighton na kierunku Interior Architecture (oscylującym na pograniczu architektury i projektowania wnętrz) zajmuje się przysposabianiem przestrzeni istniejących budynków do nowej funkcji. Na bazie zastanej infrastruktury próbuje tchnąć nowego ducha w to co stare, a "starego ducha" w to co nowe. Swoją pracę dyplomową "Unwanted or wanted (...)" poświęcił tematyce budynku Dworca PKP w Katowicach. Ponadto Bart realizuje się w mniejszej skali, w kolektywie Haja. Pierwsza jego kolekcja składała się z serii zegarów wykonanych z istniejących już przedmiotów.