SARP Katowice
5-30.11.2010
Make your city a better place to live. Role of sustainable design in public space
Kurator wystawy: Agata Korzeńska
miejsce: Galeria Rondo Sztuki, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice 
 

„Na pierwszy rzut oka, powiedzenie »ekologiczne miasta« wydawać się może oksymoronem” – pisał Michael Woo we wstępie do książki Sustainable Cities1. „Trudno sobie wyobrazić jak miasto może być ekologiczne. Warunki życia w miastach kojarzą nam się z czymś nieekologicznym, niezdrowym i być może nawet nienaturalnym”.
Dzięki wsparciu Funduszu Francusko-Niemieckiego, działającego w ramach Traktatu Elizejskiego, Goethe-Institut oraz Instytutu Francuskiego w Krakowie, studenci pięciu szkół – Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Krakowie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Ecole Supérieure d’Art et Design w Saint-Etienne oraz Bauhaus-Universitaet w Weimarze, mieli możliwość zmierzyć się z zagadnieniami projektowania proekologicznego i prospołecznego.
Świadomość projektowania odpowiedzialnego nie jest zbyt duża wśród Polaków. Upowszechnienie wiedzy na ten temat to pierwsze zadanie tej wspólnej inicjatywy. Drugim celem, równie ważnym, jest współdziałanie szkół projektowych z Polski, Niemiec i Francji. Wspólne warsztaty zorganizowane w trakcie trwania wystawy, które poprowadzą Piotr Bożyk  (ASP w Krakowie), Bartosz Mucha (POOR Design), Markus Schlaffke (Bauhaus-Universitaet) oraz Baptiste Menu i Fabien Combe (Ecole Supérieure d’Art et Design ),  to okazja do podjęcia dyskusji młodych twórców na temat współczesnego rozumienia projektowania zrównoważonego w kontekście miast, w których żyją i pracują. Każde z tych miejsc jest inne – z różnym bagażem doświadczeń, z odmiennymi problemami, jaką niesie współczesność i inną wizją przyszłości.
Studenci spróbowali odpowiedzieć na pytanie, co chcieliby zmienić w swoim mieście. Okazało się, że problemów jest bardzo dużo. Wśród projektów znalazły się zarówno modele produktów wzorniczych – lekkie, mobilne schody wykonane z tkaniny, czy ekologiczny kosz na gumy do żucia, prace z zakresu projektowania graficznego jak np. Kampania Przeciwko Przeklinaniu, eksperymentalne, jak również czysto koncepcyjne scenariusze projektowe takie jak projekt “C’mmon Energy” – polegający na zainstalowaniu w wyznaczonych miejscach miasta stacjonarnych urządzeń, z pomocą których możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej czy „Grid for street” mający na celu uporządkowanie komunikatów wizualnych w przestrzeni miejskiej. Każdy z nich, poprzedzony analizą, porusza ważki dla miasta problem. W lipcu 2010 jury składające się z przedstawicieli biorących w projekcie udział szkół dokonało wyboru osiemnastu projektów, które od 5 do 30 listopada wystawione zostaną w Galerii Rondo Sztuki.
 
www.rondosztuki.pl