SARP Katowice


27.02.2024 18:00
Galeria Architektury SARP, ul. Dyrekcyjna 9, Katowice, I piętro, strefa D9

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/1627905507741791

LOCO2
Nie dowiecie się o niej z telewizji, nie ma swoich billboardów na mieście, nie plotkujemy o niej u fryzjera.
A może powinniśmy?
Cykl spotkań o architekturze przyjaznej planecie (low CO2), miejscach stworzonych z pasji (łac. loco) a nie z budżetu (low cost).
LOCO2 to spotkania z architektami i inwestorami płynącymi pod prąd, poza główną falą. Kreatywnymi, nieprzeciętnymi, wychodzącymi poza schematy i poszukującymi własnej drogi w świecie masowej produkcji, globalizacji, nieposkromionej konsumpcji.
To cykl o zuchwałych szaleńcach (hiszp. Loco), którzy mówią nam „cały świat jest w błędzie. To ja mam rację”. Oddajemy im głos z nadzieją, że wskażą nam nową drogę dla architektury w obliczu katastrofy klimatu.

Gościem kolejnego wydarzenia będzie Pawel Jaworski.
Filozof i urbanista, który programuje i realizuje eksperymenty urbanistyczne, łączące działania projektowe, badawcze oraz partycypacyjne. Przygotowuje przekształcenia przestrzeni publicznej poprzez testowanie rozwiązań tymczasowych wspólnie z osobami użytkującym ulice i place miejskie, doprowadzając po raz pierwszy w Polsce prototypowanie do fazy inwestycyjnej. Pomaga samorządom wdrażającym zmiany w zakresie mobilności zarządzać konfliktami społecznymi wokół transportu. Prace jego zespołów były wyróżniane nagrodami lub nominacjami w konkursach Towarzystwa Urbanistów Polskich – Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce 2023, Komisji Europejskiej – Mobility Action Award 2022 oraz Mobility Week Award 2021, Innovations in Politics Institute – Innovations in Politics Award 2021.

Prowadzącym spotkania jest Aleksander Krajewski - architekt IARP, pełnomocnik zarządu SARP Katowice, członek zespołu ds. Klimatu SARP. Prowadzący w pracowni projektowej BLOMM, współzałożyciel Fundacji Napraw Sobie Miasto. W swojej działalności wspiera procesy rewitalizacyjne śląskich miast, przywraca do życia pustostany, tworzy architekturę w duchu zrównoważonego rozwoju i recyklingu.