SARP Katowice


DATA: 21 kwietnia 2022, godz. 18:00
MIEJSCE: Muzeum Śląskie, Katowice


Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2017967178388523

W ramach kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury do Katowic przyjedzie Carl Bäckstrand - szwedzki architekt pełniący funkcję Deputy CEO w White Architekter. Założona w 1951 roku w Göteborgu pracownia jest obecnie największym biurem projektowym w całej Skandynawii. Ich ponad 700-osobowy zespół składa się nie tylko z architektów, lecz również antropologów, biologów oraz ekspertów od zrównoważonego rozwoju. Wierzą oni, że jedynie interdyscyplinarne podejście do architektury pozwoli sprostać wyzwaniom jakie niesie przyszłość. Znajduje to odzwierciedlenie w ich realizacjach takich jak Sara Cultural Centre, jeden z najwyższych na świecie budynków z drewna, czy Selma Lagerlöfs Center, którego wnętrze w 92% wykonane jest z materiałów z recyklingu.
W 2013 roku, pracownia White Architekter wygrała międzynarodowy konkurs na największą transformację urbanistyczną naszych czasów, polegającą na przeniesieniu miasta Kiruna w nowe miejsce. To leżąca w północnej Szwecji miejscowość, która z uwagi na szkody górnicze może już wkrótce całkowicie zapaść się pod ziemię. Mieszkańcy nie chcą jednak zamykać kopalni, która daje im pracę, dlatego podjęli decyzję o przeniesieniu całego miasta 3 km dalej. Cały proces ma się zakończyć w 2033 roku. Carl Bäckstrand skupia się w swoich projektach na zrównoważonym projektowaniu miast.
Podczas wizyty w Katowicach, przedstawi swoją wizję co zrobić, by architektura stała się całkowicie neutralna klimatycznie najpóźniej do 2030 roku. Serdecznie zapraszamy!