SARP Katowice


DATA: 28 stycznia 2023, godz. 13:00
MIEJSCE: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Katowice


Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/5776161389161868
 
Książka o cyklu Mistrzowie Architektury ma na celu podsumowanie dotychczasowej historii cyklu wykładów organizowanego od 2004 roku przez środowisko śląskich architektów. To album prezentujący najlepszą światową architekturę, a jednocześnie reportaż z ostatnich kilkunastu lat działalności katowickiego oddziału SARP. To również pierwsze wydawnictwo na rynku zawierające zbiór wywiadów z czołowymi zagranicznymi architektami w języku polskim.
 
Książka prezentuje 70 architektów z różnych stron świata, którzy w latach 2004-2021 odwiedzili stolice Śląska, aby podzielić się swoim doświadczeniem. Wśród nich można znaleźć laureatów najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie architektury, takich jak Nagroda Pritzkera czy Nagroda im. Miesa van der Rohe.
 
Całość uzupełniają wspomnienia osób, które współpracowały przy organizacji wykładów w różnych okresach jego istnienia. Książka rozpoczyna się rozmową z pomysłodawcą cyklu Mistrzowie Architektury - Wojciechem Małeckim, a w dalszej części znajdują się teksty Tomasza Studniarka (prezes SARP Katowice w latach 2003-2009), Mikołaja Machulika (obecny prezes SARP Katowice) i wielu innych. Nie brakuje tu anegdot, które towarzyszyły spotkaniom z „gwiazdami” światowej architektury. Jak zareagowała Natalie de Vries z MVRDV, kiedy w drodze z lotniska na wykład dostała telefon z informacją o przegranym konkursie? Jak doszło do tego, że po swoim wykładzie Frank Barkow poszedł ze studentami architektury na piwo? Odpowiedzi na te i na podobne pytania przewijają się przez całą książką, towarzysząc prezentowanej architekturze.
 
Premiera książki odbędzie się w sobotę, 28 stycznia 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w ramach konferencji 4 Design Days. Podczas wydarzenia, swoimi wspomnieniami zza kulis organizacji „Mistrzów Architektury” podzielą się osoby współtworzące cykl na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat:
 
1. Wojciech Małecki - pomysłodawca cyklu Mistrzowie Architektury, kurator w latach 2004-2012
2. Tomasz Studniarek - prezes SARP Katowice w latach 2003-2009
3. Mikołaj Machulik - prezes SARP Katowice obecnie
4. Ryszard Nakonieczny - historyk architektury, który wielokrotnie oprowadzał zagranicznych architektów po Śląsku
5. Anna Pohl - projektantka, autorka grafiki cyklu Mistrzowie Architektury
6. Paulina Adamczyk - kuratorka cyklu Mistrzowie Architektury w latach 2014-2017
7. Justyna Boduch - współorganizatorka cyklu Mistrzowie Architektury, autorka książki
8. Wojciech Fudala - kurator cyklu Mistrzowie Architektury od 2017 roku, autor książki
 
Rozmowę poprowadzą:
1. Małgorzata Tomczak - redaktorka naczelna magazynu Architektura i Biznes
2. Łukasz Harat - Antyrama
 
Premiera książki organizowana jest we współpracy z targami 4 Design Days. Aby wziąć w niej udział, należy dokonać rejestracji na całe wydarzenie. Rejestracja dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://www.4dd.pl/2023/pl/rejestracja,564.html