SARP Katowice
 

11.06.2025 r.
Ogłoszenie wyników konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej "Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach-Ligocie" Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

I NAGRODA - praca nr 005 - zakodowana pod numerem 040
Uczestnik Konkursu:
Archistudio Małgorzata Pilinkiewicz / Archistudio Tomasz Studniarek
Skład zespołu autorskiego:
mgr. inż. architekt Tomasz Studniarek - projektant pracy konkursowej
mgr. inż. architekt Małgorzata Pilinkiewicz - projektant pracy konkursowej

UZASADNIENIE DLA PRACY KONKURSOWEJ NR 005

Pierwszą nagrodę przyznano za bardzo dobre rozwiązania urbanistyczno- architektoniczne, w szczególności za znalezienie przez Autorów oczekiwanej równowagi pomiędzy racjonalnym zagospodarowaniem działki, a zaproponowaną formą architektoniczną. Dzięki temu Centrum Fizjoterapii zostało znakomicie wkomponowane w otaczającą przyrodę.
Zwraca uwagę bardzo staranne rozwiązanie strefy parkingowej w powiązaniu ze strefą wejścia głównego z właściwym rozdzieleniem wejścia dla pacjentów oraz studentów i personelu.
Wysokie uznanie w ocenie Jury zyskała dyspozycja funkcji z prawidłowo przeprowadzonym podziałem na strefy przeznaczone dla różnych grup użytkowników. W konsekwencji czego uzyskano czytelne rozwiązania komunikacji wewnętrznej pozwalające na bezkolizyjne i elastyczne dostosowanie obiektu do zróżnicowanych potrzeb oraz form organizacji zajęć zarówno dla pacjentów jak i studentów.
Zaproponowana architektura o miękkich organicznych liniach, optymalne stosowanie powierzchni przeszklonych, dobór materiałów i ich kolorystyka oraz spójny detal architektoniczny składają się na atrakcyjny i pełen elegancji obiekt.
Tak zaprojektowane Centrum stanowić może modelowy przykład i wzorzec referencyjny dla rozwijającej się dziedziny fizjoterapii pediatrycznej i onkologicznej.

plansza 1 | plansza 2 | plansza 3

 
II NAGRODA - praca nr 001 - zakodowana pod numerem 066
Uczestnik Konkursu:
RIL STUDIO Biuro Architektoniczne Hubert Różewicz
Skład zespołu autorskiego:
mgr. inż. arch. Hubert Różewicz (współpraca - praca konkursowa)
mgr. inż. arch. Paulina Lechowska-Różewicz (współpraca - praca konkursowa)

UZASADNIENIE DLA PRACY KONKURSOWEJ NR 001

Praca Konkursowa rozwiązuje zadanie konkursowe, proponując szczególną harmonię formy, funkcji i konstrukcji. Nieprzypadkowe są tutaj odniesienia do triady trwałości, użyteczności i piękna:
- piękno i prostota formy wynika wprost z przyjętych założeń przestrzennych i rozwiązań materiałowych,
- świetne rozwiązanie funkcji uzyskano zarówno w skali architektonicznej, jak i w skali kameralnego założenia przestrzennego,
- zaproponowano realizację parterowego – co do zasady - obiektu kubaturowego z zastosowaniem nowoczesnego, ekologicznego i trwałego materiału jakim jest drewno klejone krzyżowo.
Kreacja wewnętrznego dziedzińca – atrium, niczym podwórka - z ogrodem sensorycznym posiada głębokie uzasadnienie. Pozwala odpowiednio do lokalizacji strefować funkcje Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej, zwracając szczególną uwagę na aspekt emocji dziecka. Niedominujące założenie przestrzenne, doskonale wkomponowane w otoczenie, wykorzystuje atut lokalizacji śródleśnej nad potokiem, pozwalając na uzyskanie „dodatkowej zewnętrznej sali terapeutycznej”. Relacje przestrzenne osiągnięte przez autorów koncepcji niewątpliwie potwierdzają opisaną ideę stworzenia przestrzeni „przyjaznej dzieciom podczas rehabilitacji”.
Zwracają uwagę prawidłowe, zdaniem Sądu Konkursowego, rozwiązania komunikacji i parkowania oraz troska o maksymalne zachowanie powierzchni biologicznie czynnej. Zastrzeżenia Sądu budzi deklaracja niskich wskaźników ekonomicznych budowy i eksploatacji budynku, co wobec parterowego charakteru zabudowy oraz stosunku powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury - wymagałoby potwierdzenia w opracowaniach pokonkursowych.

plansza 1 | plansza 2 | plansza 3 

I WYRÓŻNIENIE - praca nr 002 - zakodowana pod numerem 051
Uczestnik konkursu:
eM4.Pracownia architektury. Brataniec Marcin Brataniec
Skład zespołu autorskiego:
Marcin Brataniec - architektura, architektura krajobrazu (główny projektant)
Aleksandra Irzyk - architektura, architektura krajobrazu
Marek Bystroń - architektura, architektura krajobrazu
Oleksandr Podvornyi - wizualizacje

UZASADNIENIE DLA PRACY KONKURSOWEJ NR 002

Praca Konkursowa prezentuje rozwiązanie zadania projektowego, które w świetny sposób odczytuje uwarunkowania lokalizacji. Kubatura i założenie przestrzenne nowego Centrum Fizjoterapii nawiązuje bezpośrednie relacje z naturą obszaru południowo-zachodniego otoczenia: las, rzeczka Ślepiotka, skarpa nad potokiem. Zaproponowana kompozycja architektoniczna i krajobrazowa przekonuje, że „powrót do zdrowia w otoczeniu natury i pod opieką ludzi” może liczyć na synergiczny efekt wsparcia terapeutycznego.
Pracę wyróżnia konsekwentne przekształcenie przyświecającej Autorom Idei „miejsca, które pomaga leczyć” w rozwiązania skali urbanistycznej i architektonicznej. Lapidarna forma prezentacji w sposób czytelny obrazuje sposób, w jaki wydłużona trójkątna forma architektoniczna wpisuje się w scenerię działki i jak strefy funkcjonalne pacjentów/rodziców ze strefą personelu/studentów łączy krótka poprzeczna oś komunikacji wejście/hol/zielona przestrzeń.
Place zabaw, ścieżka i ogród terapeutyczny, kompozycja siedliska naturalnego łęgu rzecznego to elementy określające zagospodarowanie terenu.
Materiały wyznaczające konstrukcję budynku -żelbetowe ściany, słupy oraz strukturalne belkowanie z drewna klejonego – w połączeniu z bogatym przeszkleniem wnętrz, w założeniu Autorów „nadają im domowej aury”.
Zastrzeżenia Sądu Konkursowego budzi lokalizacja miejsc parkingowych, dyspozycja części programu na poziomie -1 oraz propozycja zastosowania zielonego dachu. Znaczącej uwagi wymagałoby też przeprowadzenie zapowiadanych i niezbędnych rozwiązań instalacyjnych w atrakcyjnie prezentowanych wnętrzach.

plansza 1 | plansza 2 | plansza 3 

WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE - praca nr 003 - zakodowana pod numerem 065
Uczestnik konkursu:
maka. Magdalena Domosławska, architektura i wzornictwo
Skład zespołu autorskiego:
Magdalena Domosławska - współautor koncepcji konkursowej
Artur Abramczyk - współautor koncepcji konkursowej
Adam Melcher - współautor koncepcji konkursowej

UZASADNIENIE DLA PRACY KONKURSOWEJ NR 003

Wyróżnienie w drugim etapie konkursu dla w/w pracy przyznano za; Prawidłowe zagospodarowanie terenu z centralnie zlokalizowanym obiektem. Interesujące rozwiązano zagospodarowanie strefy rekreacyjnej od strony rzeki Ślepiotki. Architektonicznie idea klocków oryginalna. Natomiast elewacja od strony ulicy nowo Medyków jest mało atrakcyjna, nieoddająca charakteru funkcji obiektu i jej regionalnego znaczenia. Duże rozczłonkowanie oraz przyjęta konstrukcja wymaga dużych nakładów. Idea wieloczłonowego dachu jest skomplikowana. Funkcja prawidłowa, bezkolizyjna z rozdziałem na parter pacjentów i I piętro studentów. Duża powierzchnia komunikacji kosztem powierzchni użytkowej.

plansza 1 | plansza 2 | plansza 3 

WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE - praca nr 004 - zakodowana pod numerem 088
Uczestnik konkursu:
K3XMORE Sp. z o.o.
Skład zespołu autorskiego:
Magdalena Orzeł-Rurańska - architekt
Kinga Bączyk - architekt
Karolina Szałyga - asystent architekta

UZASADNIENIE DLA PRACY KONKURSOWEJ NR 004

Sąd Konkursowy przyznał wyróżnienie za udaną propozycję rozwiązania formy i funkcji Centrum Fizjoterapii jako modernistycznego i zgodnymi z zasadami Corbusiera, pawilonu z wewnętrznym patio otwartym na południe w stronę lasu i potoku Ślepiotki. Efekt otwarcia uzyskano poprzez zastosowanie tzw. wolnego parteru ze swobodnie rozmieszczonymi słupami. Formalne oderwanie kondygnacji pierwszego piętra i nadbudówki od parteru uzyskano stosując ażurową osłonę elewacji z białej blachy perforowanej. Jury zwróciło uwagę, że przy swoich walorach estetycznych takie rozwiązanie ma także mankament eksploatacyjny związany z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi konserwacji obiektu.

plansza 1 | plansza 2 | plansza 3 



20.03.2025 r.
Szanowni Państwo

Informujemy, że na podstawie art. 342, ust. 2 ustawy PZP tj. w zakresie składu sądu konkursowego nastąpiła zmiana w składzie Sądu Konkursowego -miejsce Pani Anny Moj zajmie Pan Adam Klink.




15.01.2025 r.

Szanowni Państwo

Informujemy, że w związku koniecznością powtórzenia procedury weryfikacji poprawności podpisów kwalifikowanych zaistniała konieczność jej unieważnienia i Ponownego zaproszenia Państwa do złożenia Prac konkursowych. Informujemy, że wszystkie osoby zakwalifikowane dalej są Uczestnikami konkursu - numery Państwu nadane pozostają dalej aktualne.
Wiąże się to z przesunięciem terminów i zmianą harmonogramu konkursu, który został już udostępniony na platformie. Prosimy o zapoznanie się z nowymi terminami.




Ogłoszenie konkursu
realizacyjnego na opracowanie koncepcji urbanistyczno- architektonicznej „Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach-Ligocie" Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
 

Zamawiający:

Śląski Uniwersytet Medyczny
ul. Poniatowskiego 15
40-005 Katowice

Organizator wykonawczy:

Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice

ul. Dyrekcyjna 9
40-013 Katowice

Sekretarz Organizacyjny: mgr inż. arch. Paulina Nagel
Asystent Sekretarza Organizacyjnego: mgr inż. arch. Magdalena Wałek

UWAGA:
Komunikacja w Konkursie odbywa się wyłącznie przy użyciu środka komunikacji elektronicznej jakim jest 
ELEKTRONICZNA PLATFORMA KONKURSOWA

Dokumenty do pobrania:
Regulamin Konkursu (.pdf)
Regulamin Konkursu w wersji cyfrowej
Ogłoszenie o konkursie w TED (.pdf)
 
Załączniki formalne:
Załącznik nr 1 – Wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie (.pdf)
Załącznik nr 2 - Pełnomocnictwo (.pdf)
Załącznik nr 3 – Oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w konkursie (.pdf)
Załącznik nr 3a – Zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby (.pdf)
Załącznik nr 4 - Oświadczenia (.pdf)
Załącznik nr 5 – Istotne postanowienie umowy (.pdf)
Załącznik nr 6a – Karta identyfikacyjna opracowania studialnego (.pdf)
Załącznik nr 6b – Karta identyfikacyjna pracy konkursowej (.pdf)
Załącznik nr 7a – Pokwitowanie złożenia części papierowej opracowania studialnego (.pdf)
Załącznik nr 7b – Pokwitowanie złożenia części papierowej pracy konkursowej (.pdf)
Załącznik nr 8 – Informacja o planowanych łącznych kosztach realizacji zadania inwestycyjnego (.pdf)
Załączniki formalne od nr 1 do nr 8 w wersji edytowalnej
  
Załączniki merytoryczne:
Załącznik nr 9 - Mapa zasadnicza z zasobu (.zip)
Załącznik nr 10 – Mapa sytuacyjno-wysokościowa (.zip)
Załącznik nr 11 – Obszar opracowania konkursowego (.zip)
Załącznik nr 12 – Mapa poglądowa z orientacyjnymi punktami wpięcia do sieci (.zip)
Załącznik nr 13 - Dokumentacja fotograficzna (link do dysku)
https://drive.google.com/drive/folders/1bAczsF1lsIr8ylhpr5NOQnHP7I20e4IE?usp=sharing)
Załącznik nr 14 – Opinia geotechniczna(.zip)
Załącznik nr 15 – Dokumentacja dendrologiczna (.zip)
Załącznik nr 16 – Tabela z programem użytkowym obiektu z podziałem na bloki funkcjonalne (.zip)