SARP KatowiceNajlepsza Przestrzeń Publiczna 2010
XI Edycja Konkursu


13.10.2010
wyniki konkursu 

Na XI już edycję konkursu wpłynęły 23 prace, z których 22 zostały zakwalifikowane, jako spełniające warunki konkursu. Jury składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej wybrało realizacje, które zostały zarekomendowane Zarządowi Województwa Śląskiego do przyznania nagród i wyróżnień w trzech kategoriach: urbanistyka (przestrzenie publiczne), architektura (obiekty architektoniczne użyteczności publicznej) i rewitalizacja (rewitalizacja istniejących, również zabytkowych, przestrzeni lub budynków).

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii urbanistyka otrzymała realizacja
Zagospodarowania terenu przy Radiostacji Gliwickiej w Gliwicach, zaprojektowana przez Ewę Przybył. Nagrodę przyznano za udostępnienie w formie przestrzeni publicznej założenia
o wartości historycznej, za zdyscyplinowaną i czytelną kompozycję, za wyważone i szlachetne środki wyrazu odpowiednie do skali i charakteru założenia oraz za poszanowanie i poszerzenie przekazu historycznych treści i powagi miejsca.

W kategorii architektura Nagrodę Marszałka przyznano Budynkowi Sądu Okręgowego w Katowicach, autorstwa ARCHISTUDIO Studniarek+Pilinkiewicz. Nagrodę przyznano za wysoki poziom architektoniczny obiektu, za logiczne i konsekwentne rozwiązania formalne i materiałowe, adekwatne do funkcji obiektu oraz za nowatorskie podejście do tradycyjnych założeń architektury monumentalnej i wyznaczenie nowego kierunku w architekturze obiektów wymiaru sprawiedliwości.

W kategorii rewitalizacja Nagrodą Marszałka uhonorowana została Adaptacja budynku kina na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z kinem studyjnym i sceną kameralną
w Mikołowie
, autorstwa Pracowni architektonicznej S.C. „Campo”. Nagrodę przyznano za wykreowanie powszechnie akceptowanego miejsca korzystania z różnych form kultury, cieszącego się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności oraz za bezpretensjonalne i proste rozwiązania odpowiednie do skali i charakteru miejsca.

Jury konkursu przyznało również honorowe wyróżnienia.
W kategorii urbanistyka za twórcze, konsekwentne i wzorcowe budowanie w ciągu ostatnich lat systemu przestrzeni publicznych w śródmieściu miasta Rybnika wyróżniono Plac Wolności wraz ze schodami w kierunku Rybnickiego Centrum Kultury, pasażem w kierunku Rynku oraz wkomponowaną w teren
galerią handlową Focus w Rybniku
, autorstwa Pracowni Topproject.

W kategorii architektura wyróżniono Budowę krytej pływalni „Olimpijczyk” w Gliwicach zaprojektowanej przez Grzegorza Sowińskiego. Wyróżnienie przyznano za bezpretensjonalną i powściągliwą formę architektoniczną wzorcowego w skali regionu obiektu o wysokich walorach funkcjonalnych i technicznych.

W kategorii rewitalizacja, za profesjonalne i wnikliwe podejście do rewitalizacji obiektu oraz za wysoką kulturę projektowania i wykonania wyróżnienie przyznano realizacji Przebudowy kina „Świt” w Czechowicach-Dziedzicach autorstwa Stanisława Niemczyka z zespołem.

Nagrodę internautów otrzymała realizacja Modernizacja Placu Baczyńskiego w Tychach autorstwa Wojciecha Klasy z zespołem.

fotorelacja z rozdania nagród16.08.2010

Można już oddać swój głos w internetowym plebiscycie na najlepsze rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne województwa śląskiego.
31 maja br. zakończono przyjmowanie zgłoszeń do XI edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. W tym roku na konkurs nadesłano 22 prace spełniające warunki konkursu.

Od dzisiaj do 15 września zgłoszone realizacje można oglądać i oceniać na stronie internetowej konkursu, gdzie zainteresowani mogą przeczytać opis, obejrzeć zdjęcia oraz plany sytuacyjne inwestycji.

Aby oddać swój głos, należy na stronie internetowej konkursu wybrać trzy najlepsze propozycje i przyznać im odpowiednio 3, 2 lub 1 punkt, a następnie potwierdzić swój głos przez e-mail. Zgodnie z regulaminem tegorocznej edycji konkursu, praca, która zdobędzie największą liczbę punktów, otrzyma Nagrodę Internautów.

Wśród osób biorących udział w głosowaniu internetowym rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe. Ponadto konkursowe jury, niezależnie od głosów internautów, przyzna Nagrody i Wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego najlepszym realizacjom urbanistyczno-architektonicznym.

W ubiegłorocznej edycji internetowego plebiscytu oddano ponad 4000 głosów.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w ramach Śląskich Dni Architektury jesienią br.

Zwycięzcy konkursu w województwie śląskim zostaną nominowani do ogólnopolskiego "Konkursu TUP na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce".

Konkurs pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego organizowany jest przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Katowice.

Zagłosuj tutaj