SARP Katowice

Mistrzowie Architektury Zvi Hecker Architecture & Urbanism
10 października 2019, czwartek, godz. 18:00
ING Bank Śląski, ul. Sokolska 34
Sala audytoryjna, parter

Cykl Mistrzowie Architektury wraca po wakacyjnej przerwie. Pierwszym jesiennym gościem będzie jeden z czołowych przedstawicieli dekonstruktywizmu w architekturze - Zvi Hecker.

Zvi Hecker to izraelski architekt urodzony w 1930 roku w Krakowie. Po zakończeniu II Wojny Światowej, wraz z rodziną wyemigrował do rodzącego się wtedy państwa Izrael. Głównym celem działających tam wówczas projektantów stało się sformułowanie nowego języka architektury, który stanowić będzie środek wyrazu odrodzenia izraelskiego społeczeństwa. Swoje nowatorskie pomysły urzeczywistniali w projektach budynków, którym daleko było do tradycyjnych europejskich wzorców. Twórczość Hecker’a wywarła ogromny wpływ na kształt i charakter współczesnej zabudowy Izraela. Po 40 latach spędzonych w Izraelu, w 1991 roku Mistrz Architektury przeniósł się do Berlina, gdzie prowadzi pracownię aż do dziś.

Kluczową rolę w procesie twórczym Hecker’a odgrywają rysunki architektoniczne. Poświęca im tyle samo uwagi co samemu budynkowi. Nie są to tylko schematyczne szkice wyjaśniające idee architektoniczne, a często same w sobie stanowią przykuwające uwagę dzieła sztuki. Przedstawiają znacznie więcej informacji niż sam budynek, który ma zostać zrealizowany. Są bardzo kolorowe i pełne odręcznych notatek z przemyśleniami architekta. Przy pomocy rysunku, Hecker odkrywa logikę budynku i sprawdza nowe koncepcje teoretyczne.

Już 10 października w Katowicach, Zvi Hecker szczegółowo wyjaśni na czym polega jego niestandardowy i intrygujący proces twórczy. Serdecznie zapraszamy na wykład, który odbędzie się w sali audytoryjnej ING Banku Śląskiego!

Poniżej link do formularza zgłoszeniowego, który umożliwi rezerwację miejsc na wykład:
https://docs.google.com/forms/d/1Qv8h0emPlqD7DJzJKiU39-vUIeB5BPM0vQDGcMhSOlk/viewform?edit_requested=true